Za nami je že 18. tema fotoizziva Digitalnega Foto Kluba, “SIMETRIJA”. Simetrija v fotografiji se nanaša na uravnoteženje elementov na obeh straneh slike, tako da so enaki ali precej podobni. To lahko vključuje vodoravno, navpično ali diagonalno simetrijo, kjer se elementi prezrcalijo na drugo stran simetrale; ali tudi radialno simetrijo, kjer se elementi ponavljajo okoli središčne točke. Simetrija ustvarja občutek harmonije, reda in estetske privlačnosti, saj človeško oko naravno privlačijo uravnoteženi in urejeni prizori. Uporablja se lahko za poudarjanje glavnega subjekta, ustvarjanje močnih vizualnih učinkov ali za vzbujanje občutka miru in stabilnosti. Motivov, ki ponujajo simetrijo, je okoli nas na pretek – jih je pa potrebno videti in ustrezno kompozicijsko izluščiti iz scene. Še posebej je za simetrijo primerna arhitektura in druge grajene strukture, ki pogosto že same po sebi vključujejo elemente simetrije; odsevi v steklu, vodi ali drugih odsevnih površinah so lahko odličen pripomoček za kreiranje simetrije. Frontalni portreti in naravne strukture (snežnike, cvetovi, listi, …) so enostavni za simetrični zajem. Tudi fotografiranje predmetov, produktov, tihožitij itd. prinaša zanimive učinke s pomočjo simetrije.
Pri ogledu prejetih fotografij smo ugotovili, da marsikdo simetrijo pomeša z refleksijo, torej odsevi. Ne prinaša vsak odsev nujno simetrije – je pa odsev čudovit ustvarjalni pripomoček za ustvarjanje simetrije. Ogledali smo si tudi nekaj fotografij s spleta in ugotovili, da je lahko simetrija na fotografiji podana tudi skozi zgodbo in to nas je navdušilo.
Najmočnejši vtis izmed prejetih fotografij članov je na nas naredila fotografija Dejana Mijovića, ki prejme majčko Digitalne Kamere.
Nove teme fotoizziva nismo postavili. Bliža se poletje in z njim tudi čisto druge ustvarjalnosti. Zbiramo pa predloge za teme fotoizziva, ko bomo ponovno za akcijo.