Huawei nova 9
Kar nekaj časa je minilo, odkar smo pri Digitalni kameri zadnjič testirali kakšen Huaweijev telefon. Že korona je dobro posegla vmes in prizadela vse gospodarske panoge, a kitajskemu velikanu, podjetju Huawei, so »štrene zmešali« še Američani in takratni predsednik Trump z obljubo sankcij proti Googlu, če jim bo ta dovolil še naprej uporabljati platformo za nalaganje aplikacij. V prvem trenutku se je zdelo, da so s tem zadali podjetju Huawei končni udarec, ki bo pripomogel k propadu tega velikana. Vendar samo za trenutek.
Že nekaj dni po objavi teh sankcij so pri Huaweiju najavili, da razvijajo svoj operacijski sistem in platformo za nalaganje aplikacij, ki bo na las podobna Androidu in platformi Google Play. In prvi njihovi aparati, ki so bili opremljeni z novim operacijskim sistemom HarmonyOS in trgovino Huawei App Galery, so bili že aparati iz serije P40.
Sicer z nekaj začetnimi težavami, a operacijski sistem HarmonyOS in platforma Huawei App Galery sta danes popolnoma sprejeta med uporabniki in se lahko enakopravno postavita ob bok Androidu in Googlovi galeriji za nalaganje aplikacij na telefone. Zato je še toliko bolj nerazumljiva odločitev Huaweija, da v Evropi ne bodo na prodaj njihovi najnovejši in najprestižnejši modeli aparatov serije P50, ki se zelo uspešno že prodajajo na Kitajskem in smo jih ljubitelji blagovne znamke Huawei z nestrpnostjo pričakovali.
Na evropski trg so poslali novi telefon srednjega razreda, Huawei nova 9, in tega smo pri Digitalni kameri dobili v preizkus. Ker sam že dolgo trdim, da to niso več »le« telefoni, temveč večfunkcijske naprave z možnostjo telefoniranja, sem se najprej malce poglobil v tisti del, ki omogoča fotografiranje. Pri fotoaparatu sem lahko zasledil kar nekaj novosti; na zadnjem delu ima 4 kamere, kamera Ultra Vision ima kar 50 MP in zaslonko F1.9, širokokotna kamera ima 8 MP in F2, makro in globinska kamera pa imata vsaka po 2 MP in F2.4. Za bolj natančno ostrenje, tudi v slabših svetlobnih pogojih, so vgradili oba načina, faznega in kontrastnega, ki ju sicer največkrat najdemo v boljših brezzrcalnikih. Tudi na stabilizacijo slike niso pozabili. Huawei nova 9 ima 10-kratni digitalni zum, ločljivost slike kar 8192 x 6144 slikovnih pik, ločljivost videa pa kar 3840 x 2160 pik. Za zajemanje fotografij ponuja Huawei nova 9 kar nekaj načinov: vlog, ustvarjalec zgodb, AI-kamera, ultra širokokotni objektiv, noč, portret, visoka ločljivost, fotografija, Pro, video, dvojni pogled, super makro, panorama, časovni zamik, počasno gibanje, zaslonka, nalepke, dokumenti, gibljiva slika, filter, časovnik, zajem nasmehov, nadzor zvoka, ultra posnetek, zaporedno fotografiranje in še kaj bi se našlo.
Prednja kamera ima kar 32 MP in zaslonko F2, kar pomeni, da lahko z njo naredimo fotografije pri maksimalni ločljivosti velikosti 3840 x 2160 slikovnih pik. S to kamero je mogoče posneti tudi kakovosten video v več načinih: vlog*, počasen zaklop*, ustvarjalec zgodb*, noč, portret, video, počasi, časovni zamik, panorama, filter, nalepke, ujemite nasmehe, nadzor zvoka in časovnik.
To so podatki, ki so javno dostopni vsem uporabnikom – kaj pa telefon v praksi? Kako se je obnesel v »resničnem življenju«? Upam, da mi pri podjetju Huawei ne bodo zamerili odkritosti, saj sem do sedaj o tem telefonu poslušal le presežke. Sam lahko zapišem, da je aparat v telefonu dober, verjetno v tem cenovnem razredu daleč pred ostalimi, seveda pa ima nekaj pomanjkljivosti v primerjavi z modeli višjega cenovnega razreda, kljub temu, da so ti malce starejši.
V normalnih svetlobnih pogojih je mogoče z novim telefonom narediti zavidljive posnetke. Brez veliko obdelave so ti lepih in polnih barv, na njih so vidni vsi detajli. Tudi pri povečavi se vidi, da novi senzor, kateremu so osnovno zeleno barvo zamenjali z rumeno in s tem pridobili na občutljivosti in kvaliteti samega zapisa, deluje vrhunsko. Nekaj težav pa se pojavi, če hočemo na aparatu uporabiti digitalni zum. Kljub temu, da je samo 10-kratni, pri maksimalni povečavi posnetki postanejo nejasni in zrnati. Veliko bolje se je obnesla povečava na računalniku iz posnetka, ki ga nismo približevali. Tudi nočni način v primerjavi z mojim P40 Pro naredi malce slabšo fotografijo. Res pa je, da telefon Huawei nova 9 sodi v srednji cenovni razred, medtem ko je P40 Pro v popolnoma drugi cenovni skupini.
Ker sem na Huaweijevi spletni strani prebral, da se novi telefon izredno dobro obnese pri bližinskih posnetkih, smo se v to hoteli tudi sami prepričati. Na sprehodu skozi gozd ga je preizkusila urednica fotografije pri Digitalni kameri Andreja Ravnak. Z novim Huawei nova 9 narejenimi fotografijami je dokazala, da je mogoče narediti vrhunske posnetke tudi s telefoni srednjega in nižjega cenovnega razreda, le malce moraš razmišljati pri fotografiranju.
Za konec pa še nasvet: dobro je, da pred začetkom uporabe preberete navodila in tehnične karakteristike. Tako si prihranimo marsikatero nevšečnost, tisti, ki telefone testirajo in reklamirajo, pa posmeh pri kolegih, ker so izjavili kakšno nebulozo.
GALERIJA SLIK POSNETIH Z NOVIM UAWEI nova 9