28. 3. – 7. 4. 2025 (10 dni)
Cena: 1550€ + letalska karta po trenutni ceni
Turkizno modro morje, krasni peščeni zalivi, od koder se dvigajo črne špičaste gore, prekrite s snegom. Otočki, rdeče in rumene lesene hiške, polja sušenih rib, ocean, mir in spokojnost, neokrnjena narava, magični severni sij … Lofotni so izjemno radodarni s čudovitimi fotografskimi motivi in domačini pravijo, da so najlepši ravno takrat, ko se zima počasi poslavlja.
PROGRAM IN OSNOVNE INFORMACIJE O POTOVANJU
PETEK 28.3. (potovalni dan)
Transfer do letališča. Naše potovanje bo sestavljeno iz najmanj dveh letov, po vsej verjetnosti treh, da prispemo na arktični sever Norveške, v mestece Bodø. To je potovalni dan, zvečer nas čaka nastanitev v hotelu, večerja in nočitev.
SOBOTA 29.3. (Bodø, Lofoti)
Prosto do cca. 15h – za raziskovanje mesta, spoznavanje domačinov, nakupovanje in predvsem fotografiranje delnega sončnega mrka. Kupimo si tudi nekaj za prvo večerjo in zajtrk na otoku. Popoldne zapustimo celino in se s trajektom podamo na 3,5 ur dolgo vožnjo. Zvečer se izkrcamo v majhnem pristanišču na jugu otoškega arhipelaga in prevzamemo avtomobile. Do našega doma, tradicionalne lesene ribiške hišice na majhnem otočku, ni niti 15 minut vožnje. Dobrodošli doma – kot rečejo domačini: na Lofotnih!
NEDELJA 30.3. – NEDELJA 6.4. (Lofotni, 8 dni)
Na našem otočku bivamo v tradicionalnih lesenih hiškah, v kakršnih so nekoč bivali ribiči. Hiška ali rorbu je opremljena z dvema spalnicama, kuhinjo z dnevnim prostorom, ter kopalnico. Ogrevajo na elektriko, zakurili pa bomo lahko tudi v gašperčkih za prijeten ambient ob ognju. Hiške so na kolih, neposredno na obali majhnega otočka in tudi če se kakšen dan zaradi slabega vremena z avtom ne bomo premaknili, je v okolici ogromno motivov in krasna pokrajina. V tem času bi moralo otočje že pošteno dišati po ribah – sušene ribe boste srečevali prav povsod, tudi med našimi hiškami, ponekod bomo našli cela polja sušečih se polenovk.
Po otočju potujemo izven sezone, ko je tudi večina restavracij zaprtih (in še pregrešno drage so), zato si bomo hrano pripravljali sami v naših hiškah. Trgovino bomo imeli skoraj na dosegu roke v bližnjem mestecu, kjer se da dobiti tudi kakšen fast food prigrizek. Cene so vsaj dvakratnik naših, zato je kakšno stvar smiselno prinesti tudi s sabo v kovčku. Funkcionirali bomo po norveškem sistemu – imeli bomo obilen zajtrk in pozno kosilo oz. večerjo, vmes pa bomo čim bolj izkoristili dan. Kdor je nagnjen k lakoti, naj ima s sabo vedno še kakšne energetske prigrizke.
Lofotni ležijo v arktičnem krogu ob Atlantskem oceanu. Če ne bi bilo toplega zalivskega toka, bi bil tu večni sneg in led, tako pa imajo spremenljivo, sezonsko vreme, z relativno toplimi poletji in ne prav arktičnimi zimami. Zaradi lege je lahko vreme precej nestanovitno in zna presenetiti iz ure v uro. Nimamo torej nobene garancije za sonce – morda sploh ne bomo videli modrega neba, ali pa nas bo ves čas razveseljeval nebeški kič in porcije severnega sija, a po vsej verjetnosti nas čakajo mešani vremenski pogoji. V eni uri lahko imamo prijetno in umirjeno sončno vreme, ki se prelevi v viharno snežno nevihto. Ni zime za eskime in ni slabega vremena za fotografe – ko narava pokaže svoje zobe, nastajajo še bolj zanimivi posnetki.
Načeloma bodo temperature podobne našim kakšen mesec prej. Kadar je veter, se zdi bolj mrzlo.
Konec marca in začetek aprila bo dan na Lofotih dolg že skoraj 14 ur. V nočnem času bomo zagotovo upali na nočni ples svetlobe na nebu, napovedi za severni sij bomo spremljali sproti (tako kot lahko vreme napovemo le za nekaj dni naprej, se tudi sončevo aktivnost napoveduje za nekaj dni vnaprej – v obliki verjetnosti za severni sij). Domačini pravijo, da je to najlepši čas za lovljenje severnega sija, saj lahko na zahodu ulovimo še zadnjo zlato svetlobo, med tem ko na severovzhodu že zaplešejo čudovite vijuge aurore borealis. Za nočno fotografijo in dolge ekspozicije bo na razpolago dovolj časa.
Otočje je sicer precej veliko, vendar je jug najlepši in tod se bomo imeli čas potikati celih 6 dni. Po otočju bomo potovali z najetimi avtomobili, program pa določali sproti, glede na vremenske razmere. Večino lokacij bomo lahko dosegli z avtomobili, tako kot to počnemo na ostalih fotopotepih, se pa znamo za lep čas zadržati na fotosprehodih po čudovitih plažah in zalivih. Lofotni sicer ponujajo tudi ogromno pešpoti in skritih kotičkov, ki niso dostopni z avtomobilom, zato se bomo zagotovo podali na vsaj en trekking, se povzpeli na kakšno vzpetino z božanskim razgledom ali do kakšnega čudovitega zaliva na drugi strani hriba. Morda bomo obiskali še Vikinški muzej ali pa si izposodimo kajake in z njimi raziščemo zalive okoli domačega otočka.
Potujemo na arktični sever, načeloma je takrat še zima, torej imejte temu primerna oblačila in obutev. Fotografi se znamo zabubiti na eni točki za več ur, za takšne primere imejte res toplo opremo in kaj, kar ne prepiha. Sleherni dan bomo izkoristili zunaj, morda celo več dni na res mrzlem vetru, ali celo v dežju – za zimske Lofote je potrebno včasih stisniti zobe in počakati na toplo sobo in topel obrok do večera – prednost dajemo čudoviti, a včasih neizprosni in divji naravi. Preden bomo odpotovali, bomo preverili, kako je s snegom in ali potrebujemo za trekking tudi kakšne gamaše in priročne derezice, da bo varen korak. Tudi če snega ne bo več prav veliko, bo zagotovo krasil čudovita gorska špičja. V naših hiškah bo prijetno toplo, za to ni potrebno skrbeti.
Ne pozabite na morebitne zdravila, imeli bomo kar daleč do večjega mesta. Lofotni vas bodo razvajali s številnimi čudovitimi prizori, zato je seveda velik poudarek na foto opremi: pametno je vzeti stojalo, dovolj rezervnih baterij in seveda toliko opreme, da jo boste lahko prenašali po letališčih in po otočju.
Norveška ni članica EU, niti monetarne unije. Takole je zapisano: »Ker je Norveška obdarjena z naravnimi viri, kot so nafta, ribe in hidroelektrična energija, je lahko v interesu države, da ohrani suvereni nadzor nad temi viri. Morda je Norveška zaradi tega postala peta najbogatejša država na prebivalca na svetu. Poleg tega je lahko Norveška skeptična, da bi se z vstopom v Evropsko unijo odrekli določenemu nadzoru nad svojo demokracijo, ki je ena od najmočnejših na svetu.«
Njihova valuta je norveška krona (NOK). Z gotovino nam najbrž niti ne bo potrebno operirati, v trgovinah bo zadostovalo kartično plačevanje. 100 NOK je cca. 9,5 EUR.
PONEDELJEK, 7.4. (potovalni dan)
Z otočja Lofoti se na celino sicer vrnemo že v nedeljo 6. aprila popoldan, a ker bo naslednji dan ko se vračamo domov pot kar dolga si bomo moči nabrali spet v hotelu na obali ribiškega mesta BODO
Ponedeljek pa je čas za intenzivno pot nazaj na jug. Let je predviden okoli poldneva, tako, da bomo imeli dopoldan še čas za zadnje posnetke ali nakupe spominkov. Prihod v Zagreb je predviden v poznih večernih urah nato pa sledi le še transfer domov.
CENA 10-dnevnega foto potovanja je 1.550€
V ceno je zajeto:
- Transfer do / z letališča
- 2x hotel Bodø
- Taxi (letališče – hotel, hotel-trajekt, trajekt-hotel, hotel – letališče)
- Rentacar na otočju
- Gorivo
- 8x Nočitve v lesenih hiškah na otočju
- Vodenje in organizacija
Doplačila:
- Letalske karte po aktualni ceni
- Hrana na Lofotnih.
- Morebitni obisk Vikinškega muzeja na Lofotnih
- Morebitne dodatne aktivnosti – izposoja kajaka ipd.
PRIJAVNICA NA FOTO IZLET ARKTIČNI SEVER IN MAGIČNI LOFOTI