V tiskani reviji je žal prostora le za izbor najboljših fotografij naših bralcev, zato pa vam na spletni strani lahko pokažemo vse, ki jih prejmemo v nabiralnik galerija@digitalna-kamera.si, zadeva Nepozabno. Vabljeni tudi vi, da nam pošljete svoje posnetke. Najboljši si prisluži nagrado podjetja Foto GRAD.
Kakšno širno ustvarjalno vesolje je fotografija! Tako širno, kot sta naše življenje in razmišljanje, kot realnost in domišljija vsakega posameznika in vseh skupaj. Vedno znova se veselimo prejetih fotografij v nabiralnik rubrike Nepozabno. Že vnaprej namreč vemo, da bomo v njem našli zelo različno motiviko in pristope, zato se je včasih kar težko odločiti, katero fotografijo izpostaviti in o njej zapisati košček razmišljanja. Najbrž se je začelo že pri naboru za prejšnjo številko; v tistem svetu, ki je prostemu očesu skoraj neviden, pa zato toliko bolj presenetljiv in navdušujoč, če zmoremo skozi makro objektiv pokukati vanj. Navdušila sta nas tehnično perfektna fotografija »bizončka« in zasanjano ambientalni prizor metulja v travah, tokrat pa niz navdušujočih utrinkov iz mikro sveta nadaljujeta avanturistični polž in nadrealistični hrošč. Zanimivo, da vpogledu v mikro svet pravimo makro fotografija, mar ne? Izraz izhaja iz tega, da majhna bitja povečamo na večjo dimenzijo, kot je vidna s prostim očesom. In skozi to povečavo odkrivamo presunljivo novo vesolje z neznanimi bitji, vesoljčki, ki s svojo nenavadnostjo v nas vzbujajo presenečenja in včasih občutke groze. Fotografiranje živali lahko človeka silno povleče vase. Najbrž ima s tem kaj lovski nagon, ki nas spremlja že iz pradavnine. Ko človek lovsko orožje zamenja za fotoaparat, postane foto lovec. Foto lovec na hroščke ali medvede, pravzaprav ni pomembno. Pomembno je, da modeli ostanejo živi, posnetki pa navdušujejo in izobražujejo. Tudi za makro fotografijo in foto lov veljajo enake osnovne zakonitosti kot za vsako drugo zvrst fotografije. Kadar ocenjujemo posnetek, se posvetimo zgodbi, tehnični izvedbi, likovnim prvinam, moči vtisa in podobno. Je fotografija, v katero je bilo vloženega ogromno truda, priprav in tehničnega znanja, že v osnovi več vredna od tiste, ki je bila ulovljena mimogrede, kot dobro opažen ukraden trenutek?
Odgovor vam prepuščamo v premlevanje in čestitamo Tadeju Vučku, ki je na poti s foto lova mimogrede opazil še zvedavega polža. Zlahka bi ga umestili v kakšno otroško slikanico kot podlago za basen, katere nauk je naslov zmagovalne fotografije. Pri sponzorju rubrike, podjetju Foto Grad iz Ljubljane, čaka avtorja izbrane fotografije pomnilniška kartica.