Enodnevni fotografski izlet – Potovanje v AMAZONIJO s Sebastiãom Salgadom
Sreda, 26. junij 2024
Cena: 65€
Iz Celja se na pot odpravimo ob 8.00 iz Ljubljane ob 9.00 tako da bomo v Trst prispeli okoli 10.00. Za lažji začetek dneva si bomo po prihodu v Trst privoščili pravo italijansko kavo, morda še kakšen rogljiček, nato pa se odpravili na ogled te čudovite in edinstvene fotografske razstave.
Ker jo bo zagotovo vsak doživljal po svoje, si bomo za ogled vzeli dovolj časa. Popoldan pa se odpravimo še na ogled in seveda fotografiranje zelo fotogenične cerkve – svetišča, ki se postavljen na hribu 300m visoko nad Trstom. Svetišče je simbol miru in prijateljstva med zahodom in vzhodom, postavljeno pa je bilo takoj po II. Svetovni vojni. Vsi ki imate radi malo drugačne oblike in arhitekturo vas bo zagotovo pritegnila, zaradi pogleda na trst pa bo zanimiva tudi ostalim ki jim ta zvrst fotografije ni tako blizu.
In ker ne moremo biti cel dan brez hrane, pa še spodobi se, da na koncu tako zanimivega izleta rečemo kakšno »fotografsko« se bomo na poti domov ustavili še v vasici Štorje v tradicionalni »osmici« kjer nam bodo pripravili nekaj domačih jedi in kakšen kozarček domačega primorskega vina.
Razstava Amazônia Sebastiãa Salgada v Trstu
»Z vsem srcem, z vso energijo, z vso strastjo, ki jo premorem, si želim, da ta razstava čez 50 let ne bi bila podobna pričevanju o izgubljenem svetu. Amazonka mora še naprej živeti – in vedno imeti v srcu svoje avtohtone prebivalce.«
Sebastião Salgado
Več kot 200 fotografij, ki so na ogled na tej razstavi, se osredotočajo na dve glavni temi: pokrajine in domorodna ljudstva.
V prvem delu so sklopi:
Pogledi iz zraka – razstava ponuja vpogled v obsežne zračne posnetke ogromnih slapov in nevihtnega neba.
Leteče reke – amazonski deževni gozd je edino mesto na svetu, kjer sistem vlažnosti zraka ni odvisen od izhlapevanja iz oceanov: vsako drevo razprši na stotine litrov vode na dan in ustvarja zračne reke, ki so celo večje od reke Amazonke. Dramatično ujeto hudourniško deževje in oblaki ponujajo nenehno spreminjajoč se spektakel.
Gore – Brazilija se ponaša tudi z gorskimi verigami, ki imajo vrhove, zavite v meglo, in nižja pobočja, prekrita z deževnim gozdom.
Gozd – nekoč imenovan »zeleni pekel«, zdaj velja za edinstven naravni zaklad.
Anavilhanas – otoki v strugi reke, arhipelag med 350 in 450 otoki vseh nepredstavljivih oblik, ki izhajajo iz temnih voda Rio Negra.
Fotografije posvečene domorodnim ljudstvom
V središču Salone degli Incanti v Trstu stojijo tri bivališča, ki predstavljajo avtohtone hiše, imenovane ocas . V njih je sto fotografij, ki prikazujejo ljudstva Amazonije , pa tudi nekaj video intervjujev z njihovimi voditelji. Ta del je posvečen 12 domorodnim skupinam, ki jih je Salgado ovekovečil med svojimi številnimi potovanji: Awa-Guajá, Marubo, Korubo, Waurá, Kamayurá, Kuikuro, Suruwahá, Asháninka, Yawanawá, Yanomami, Macuxi in Zo’é.
Sodelovanje z Jean-Michelom Jarrom
Glasba, ki jo je posebej za razstavo Amazônia ustvaril Jean-Michel Jarre oživi zvoke deževnega gozda in je prava svetovna simfonija, sestavljena iz vseh zvokov deževnega gozda: šumenja dreves, živalskih glasov, ptičjega petja in šumenja vode, ki se zliva z vrhov gora. Prisluhnili bomo tudi glasovom in pesmim domorodnih ljudstev iz zvočnega arhiva Etnografskega muzeja v Ženevi .
PRIJAVNICA: