Fotografska delavnica v Bavarskem gozdu je bila namenjena vsem ljubiteljem narave in živali, ki so se želeli preizkusiti v fotolovu v naravnem okolju.
Najlepše fotografije živali, ki živijo v evropskih gozdovih in jih lahko občudujemo v številnih naravoslovnih publikacijah in revijah, so nastale prav tu, v tem čudovitem kompleksu, ki je s svojimi 24.000 hektari največji gozdni park v Srednji Evropi. Park je razdeljen na dva dela. V osrednjem delu so divje živali v velikih ogradah, preostali del je namenjen pohodništvu, teku, kolesarjenju in pozimi smučarskim tekom. V njem živijo živali svobodno, kot npr. v Triglavskem narodnem parku. V osrednjem delu, kjer so obore, so lepo speljane steze z vidnimi oznakami in s kažipoti, kjer najdemo tudi podatke o posamezni živali ali vrsti.
Poudariti moramo, da so v parku samo evropske živalske vrste, ki še živijo tudi prosto v naravi, le da jih tu lažje opazujemo, ker so v ogradah. Seveda se to ne more primerjati z našim živalskim vrtom, ker je samo obora za zobre večja od celotnega ljubljanskega živalskega vrta. V parku vlada kar strog režim, ki ga nadzorujejo pazniki. Ker ne posredujejo, če se držimo pravil, jih skoraj ne opazimo. Glavno pravilo je, da ne zganjamo hrupa, kar obiskovalci zelo disciplinirano upoštevajo, in da ne zapuščamo stez. V obori za jelene in divje svinje potekajo steze skozi oboro, zato lahko doživimo bližnje srečanje s temi živalmi, vendar brez skrbi, živali so navajene ljudi in niso nevarne
Pri drugih živalih, ki so nevarnejše (medved, ris in volk) ali pa bi lahko pobegnile, so steze speljane okoli, vendar so postavljene posebne opazovalnice, kjer lahko te živali opazujemo in fotografiramo. Ker je park precej obsežen, so postavljena parkirišča ob njegovem robu. Največje je na začetku pri informacijskem centru Hans Eisenmann, kjer med drugim kraljuje atraktiven 44 m visok razgledni stolp, do njega pa vodi 2 km dolga lesena pot, ki je speljana med krošnjami dreves. V centru so različne stalne razstave o geološki sestavi tal ter o flori in favni v parku. Vstopnine ni, plačati je treba le parkirnino za avtomobile in avtobuse.
Pa se vrnimo v osrednji del. Za fotografiranje živali se moramo ustrezno pripraviti. Živali v parku živijo zelo podobno kot tudi sicer v naravi, imajo iste prehranjevalne navade, kar upoštevajo tudi pri hranjenju živali. Živali v naravi izstopajo zjutraj in zvečer in nič drugače ni v parku. Podnevi običajno počivajo nekje v kritju gozda ali brloga, le pozimi so aktivne preko celega dneva in zato je ta čas tudi najprimernejši za foto lov. Pa še listja ni na drevju in grmovju, ki je sicer lahko zelo moteče.
Pred fotografiranjem je priporočljivo narediti načrt za fotografiranje in razporediti čas glede na posamezno žival. Z dolgoletnimi izkušnjami vam bomo seveda pomagali tudi mi. Sicer pa so vsi fotografi, ki so bili z nami v tem parku, ugotovili, da je potrebna predvsem potrpežljivost, ki pa se večinoma obrestuje. Vsi se namreč vračamo domov z vrhunskimi posnetki, ki pa so vedno drugačni od tistih, ki so nastali ob prejšnjih obiskih.