V okviru Festivala Fotografije Maribor 2024 bo v galeriji MediaNox na ogled postavljena fotografska razstava (NE)VIDNI, ki je del projekta CANONOV PROGRAM POVEZOVANJA GENERACIJ.
(NE)VIDNI
Razstava fotografij: MLADI FOTOGRAFI IZ PROJEKTA “CANONOV PROGRAM POVEZOVANJA GENERACIJ” O SPREJEMANJU DRUGAČNOSTI
Izsek iz projekta Canonov program povezovanja generacij
Mentorja: Andreja Ravnak, Igor Rosina
Priprava razstave: Andreja Ravnak
Avtorji – pripovedovalci zgodb:
Tia Brezovnik
Tjaša Vrečar
Roy Lah
Ajda Zagruševcem
Eva Simončič
Lana Uršič
Urša križnik
Franka Vučina
Nika Rozman
Patrik Rozman
Nace Vrbek
Junaki foto zgodb:
Aurora in Marius, Aleš, Dilsi in Žani Luisa, “Gargamel”, Irma in Karli, Mojca, Peter, Saša
Tisk: CEWE
O RAZSTAVI
Razstava (NE)VIDNI je izsek iz projekta Canonov program povezovanja generacij, ki je nastal v sodelovanju med družbo Canon Adria in fotografsko revijo Digitalna Kamera. Program je osredotočen na sodelovanje med mlajšo in starejšo generacijo fotografov, končni cilj projekta pa je ozaveščanje o sprejemanju raznolikosti, vključevanju in enakopravnem obravnavanju vseh ljudi. Vsebina se nanaša na filozofijo »kyosei«, ki s sabo prinaša odgovornost in željo po razvoju boljše in bolj raznolike družbe, vključujoče in pravične, kjer so ljudje cenjeni, spoštovani, imajo občutek pripadnosti in lahko uspevajo.
Fotografi so se z ustvarjalnostjo in kritičnim razmišljanjem posvetili osmim med seboj zelo različnim zgodbam, ki pa imajo skupno rdečo nit – govorijo o ljudeh, ki se ne skladajo s stereotipi v družbi, na nek način odstopajo od povprečja in se zaradi svoje drugačnosti zlahka znajdejo v središču pozornosti, obdani s pristranskimi komentarji. Svoje zgodbe so pred njihovimi fotografskimi objektivi delili romunski sezonski delavci v hmeljevih poljih Savinjske doline, oseba z downovim sindromom, vrhunska športnica brez noge, upokojenca, ki sta strastna igralca telefonske igrice, temnopolti posvojenci v slovenskem okolju, tetraplegik – fotograf, kraljica ulice in osebe v procesu zdravljenja odvisnosti od drog. Preko izzivov iz njihovega vsakdanjega življenja lahko bolje razumemo težave in bolečine, pa tudi priložnosti, ki jim jih predstavlja raznolikost.
Canon s projektom podpira naslednjo generacijo pripovedovalcev, razvija njihove spretnosti in jim ponuja platformo za izražanje mnenj o globalnih vprašanjih in s tem spodbudo za spremembe in boljšo prihodnost za vse nas. Mladi ustvarjalci, ki so skupaj z upokojenci z Univerze za tretje življenjsko obdobje Žalec analizirali osem navdihujočih zgodb, svoje fotografsko znanje pridobivajo na Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti v Celju. Generacijsko in osebnostno ozadje, tehnično in analitično znanje ter kreativni pristop mladih prispevajo k nekoliko svojstvenem fotografskem pristopu do osmih življenjskih zgodb.
O OSMIH ZGODBAH
ROMUNSKI SEZONSKI DELAVCI V HMELJEVIH POLJIH SAVINJSKE DOLINE
AURORA in MARIUS
Zaradi pomanjkanja ustrezne domače delovne sile na delo v hmeljeva polja Savinjske doline dvakrat letno prihajajo sezonski delavci iz Romunije in začasno postanejo del lokalne skupnosti. Zaradi narodnostnih ovir in specifike dela se vanjo težje vključujejo. Aurora in Marius sta na hmeljevih poljih ene izmed kmetij v okolici Žalca že vsakoletna stalnica.
ŽIVLJENJE OSEBE Z DOWNOVIM SINDROMOM
ALEŠ
Zaradi svoje drugačnosti in posebnih potreb so bile osebe z Downovim sindromom pogosto umaknjene na rob družbe oz. skrite od nje, sodobna družba pa je bolj odprta za njihovo integracijo. Aleša sta njegova starša od rane mladosti navajala na čim bolj samostojno in v družbo vključeno življenje, zato lahko pri svojih 36 letih polno in po svojih močeh aktivno izkorišča svoje dneve.
VRHUNSKA ŠPORTNICA BREZ NOGE
SAŠA
Ko človek ostane brez okončine, se mu zlahka podre svet. Z močno voljo ga mora zgraditi na novo, se prilagoditi prej neznanim oviram, se soočati z novimi izzivi, dokazovati svoje sposobnosti in prenašati sočne komentarje neznancev. Zaradi prometne nesreče je Saša pri 16 letih izgubila nogo in od takrat z izjemno voljo in pozitivno energijo gradi kariero v svetu vrhunskega športa, poklicno kariero in polno družinsko življenje.
UPOKOJENCA, STRASTNA IGRALCA TELEFONSKE IGRICE
IRMA in KARLI
Ob tej zgodbi smo prejeli najbolj mešane odzive, ki se večinoma dotikajo vprašanja, ali se za upokojence spodobi, da se strastno posvečajo telefonski igrici. Sta del velike mednarodne skupnosti, ki skozi igro Pokémon Go spoznavata mesta, znamenitosti in turistične točke, se ob tem rekreirata, družita z večinoma precej mlajšimi igralci vseh kovov in skozi skupni hobi krepita svoj odnos. Veselje ob raziskovanju, ki ga ta igra prinaša, ni rezervirano samo za mladino. Strast in iskrice lahko vnaša tudi v tretje življenjsko obdobje.
SLOVENSKI DOM POSVOJENIH AFRIŠKIH DEKLIC
DILSI in ŽANI LUISA
Ko v našem okolju družina posvoji temnopolte otroke, se naenkrat znajde v centru pozornosti zaradi svoje drugačnosti. Deklici iz Gvineje Bissau sta bili posvojeni pred dobrim desetletjem in takrat prvi iz te države, ki sta v Sloveniji dobili svojo nadomestno družino. Družina ima z odzivi v domačem okolju pozitivne izkušnje, deklici pa sta šele ob prvem srečanju s svojo izvorno družino spoznali velike kulturne razlike med državami, kontinenti. Zgodba je dobila širše razsežnosti z ustanovitvijo dobrodelne organizacije, ki pomaga pri razvoju šolstva v Gvineji Bissau.
TETRAPLEGIK – FOTOGRAF
PETER
Ženi je z dolge službene vožnje sporočil, da bo čez eno uro doma. Domače kave bi. Zbudil se je v bolnišnici, od vratu navzdol popolnoma hrom. V njegov tovornjak je bil trčil vinjen voznik, Peter je ob trku utrpel poškodbo hrbtenjače. Koliko moči, neverjetne življenjske volje in iznajdljivosti je bilo potrebno, da se je prelevil v uspešnega fotografa in računalniškega mojstra, ki daje zgled vsem tistim, ki tarnamo že ob najmanjših težavah?
KRALJICA ULICE
MOJCA
Tista brez doma, ki so jo težke življenjske razmere in splet okoliščin pripeljali do življenja v zavetišču za brezdomce. Tista, ki občasno prodaja Kralje ulice in za časopis tudi kaj zapiše. Tista, na katero hitro kdo pokaže s prstom. Kdo pravzaprav je?
NA ROBU DRUŽBE – MED ODVISNOSTJO IN SVOBODO
»GARGAMEL«
V manjšem celjskem parku se vsako dopoldne zbere pisana druščina žensk in moških v najlepših letih. Sotrpini, ki so se ujeli v začarani krog med odvisnostjo od drog in svobodo, posedajo po klopeh v parku in spletajo kompleksne vezi. Od mimoidočih so deležni očitajočih pogledov. Živijo na robu družbe, vsak ima svojo zapleteno življenjsko zgodbo. Večina že dolga leta razmišlja o drugačnem jutri, ki se vsak dan znova odmika.
NAJ SPOMNIMO
– zapis o projektu in odprtju razstave v Žalcu si lahko preberete TUKAJ;
– krovna razstava je na ogled v Arji vasi: CLEF
O FESTIVALU FOTOGRAFIJE MARIBOR
Bliža se fotografsko obarvani september! Tokrat ne bo v znamenju prodorne rdeče, temveč temačne črne barve, saj bomo pogledali skozi fotografske objektive in odgrnili zaveso zakritih, ter velikokrat spregledanih tematik in problematik sodobne družbe.
MRTVI KOT / BLIND SPOT
Letošnja 9. edicija Festivala fotografije Maribor se bo zvrstila v devetih razstaviščih po Mariboru. Z nami bodo sodelovali tako mladi, a kvalitetni, kot tudi že dlje časa uveljavljeni poklicni fotografi_nje umetniki_ce.
Razstavljene fotografske serije se bodo nanašale na izbrani koncept Mrtvega kota, ki bo skozi medij fotografije z gledalci vzpostavil dialog o (ne)zavedanju obstoja zapostavljenih, velikokrat spregledanih tematik in individualističnih ali družbeno-političnih, diskriminatornih problematik, o katerih je potrebno govoriti. V figurativnem smislu se bomo torej obrnili nazaj in pogledali v mrtvi kot sodobne družbe, s čimer bomo prek premišljenih, ter konceptualno močnih vizualnih sporočil uvideli nevidno.
Glavni del festivalnega programa s temo Mrtvega kota, bo razširil tudi spremljevalni program fotografskih razstav v dodatnih šestih razstaviščih, ki se na glavni del tematsko ne bo nanašal.