Fotohiša Pelikan, celjski dom fotografije, od včeraj v Galeriji Božena gosti že drugo letošnjo fotografsko razstavo. Tokrat je na ogled inkluzivna razstava NEVIDNI SVET, ki pod vodstvom podjetja Canon razširja fotografska obzorja tudi med slepe in slabovidne. Podjetje s projektom sledi svoji filozofiji, ki sliši na japonsko ime »Kyosei«, pomeni pa »živeti in delovati skupaj za skupno dobro«. Skozi ta koncept harmoničnega sožitja med ljudmi, družbo in naravo tečejo tudi tovrstni projekti, ki imajo poudarek na vključevanju, inkluzivnosti.
Na razstavi je mogoče doživeti 11 fotografij svetovno priznanih fotografov in Canon ambasadorjev, vključno s slovenskim športnim fotografom Samom Vidicem ter svetovno znanima fotoreporterjema Brentom Stirtnom in Sebastiaom Salgadom. Doživeti, ne le videti, torej. Osebe z okvaro vida se morajo zanašati na druga čutila in to razstava obiskovalcem tudi nazorno prikaže. Na razstavi si je moč nadeti očala, ki simulirajo različne okvare vida in se z njimi sprehoditi med fotografijami. Fotografije so natisnjene v normalni in v reliefni tehniki, poleg pa so tudi opisi v brajici in zvočni zapisi.
Razstava je nastala v sodelovanju z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije ZDSSS. Da bi omogočili celostno izkušnjo razstave, so pri Canonu s programsko opremo Canon PRISMAelevate XL in tiskalniki Arizona natisnili brajico in reliefne različice fotografij.
Slavnost ob odprtju razstave je povezovala Urška Todosovska-Šmajdek, prisotne pa so nagovorili dr. Tonček Kregar, direktor MNZC, Brane But, predstavnik ZDSSS in Petra Prelog, nosilka projekta pri podjetju Canon. Za dodatni kulturni program je s svojim petjem poskrbela Metka Pavšič, ki ne dovoli, da bi jo okvara vida ovirala na njeni ustvarjalni življenjski poti.
Vabljeni torej, od 11. februarja do 18. marca je razstava NEVIDNI SVET na ogled in v čutenje v Muzeju novejše zgodovine Celje, v Galeriji Božena.
Pomembne povezave:
zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije
Kolofon razstave:
zapis, foto: AndreJa Ravnak