Nikon Z6 II
Cena: 2.000 € (ohišje) > Zastopstvo: www.nikon.si > Piše: RUDI KRAJNC
Brezzrcalniki! Še ne tako dolgo časa nazaj so bili deležni skomiganja z rameni, le redki poznavalci so našpičili ušesa ob njih. Najprej se je zdelo, da so slepa ulica razvoja; nekateri so menili, da zgolj z manjšo težo ne bodo nadomestili DSLR-tehnologije, pestilo jih je pomanjkanje namenskih objektivov. Vendar danes narekujejo razvojni trend. Tudi največji proizvajalci resno delajo na izboljšavah, ne manjka niti cenejših, a kvalitetnih objektivov neodvisnih proizvajalcev (Sigma, Tamron, Samyang itd.). Rezultat pa je, da so zelo uspešno posegli po vseh segmentih fotografske tehnike, med uporabnike prestopa vse več profesionalcev, ki ga vzamejo vsaj kot drugo ohišje. Neogroženih ostaja le še nekaj res vrhunskih profesionalnih DSLR-jev, ko so npr. Canon EOS-1Dx, Nikon D850 in R6, Sony a7S III ipd.
AF-sistem pokriva 90% vidnega polja, deluje s kar 273 fokusnimi točkami.
Zavedajoč se tega, je Nikon osvežil svojo linijo brezzrcalnih polnoformatnih aparatov. V prejšnji reviji smo predstavili Z5, nekoliko oskubljeno verzijo, ki je primerna tudi za manj zahtevne uporabnike in ima temu primerno prijazno ceno. Tokrat predstavljamo pomlajena Z6 II in Z7 II.
TEHNIČNI PODATKI
Nikon je pri svojemu najbolj prodajanemu polnoformatnemu brezzrcalniku kot glavno novost dodal še en procesor Expeed 6 in s tem podvojil procesorsko moč. Odpravil je pomanjkljivost, ki so mu jo uporabniki najpogosteje očitali in dodal še eno režo za spominsko kartico. Skoraj vse ostale značilnosti in tehnični podatki so ostali enaki, podedovani od predhodnika. Pri Nikonu so očitno menili, da za večje spremembe še ni čas, vendar že zaradi vgradnje dodatnega procesorja lahko sklepamo, da še niso izkoristili vseh možnosti za razvoj.
Obdržali so odličen 24,5MP senzor BSI CMOS s polnim formatom, ki zajema fotografije z veliko podrobnosti, obilico dinamičnega razpona in zelo dobrim obdelovanjem šuma z visokih nastavitvah ISO vrednosti.
Čeprav senzor ostaja enak, je Nikon Z6 II opremil z drugim slikovnim procesorjem EXPEED 6. To prinaša številne izboljšave zmogljivosti, predvsem povečanje hitrosti rafalnega fotografiranja z največ 12fps na 14fps. Dodatni procesor je Nikonu omogočil tudi izboljšanje 273-točkovnega sistema AF. Z6 II ima prilagojene video zmogljivosti, da omogoči zajem 4K do 60p. Trenutno sicer deluje le s 30 sličicami v sekundi, polno vrednost bo dosegel z brezplačno posodobitvijo programske opreme predvidoma februarja 2021, bo pa porezana (Crop 1,5X).
Kakovost izdelave je ostala na zavidljivo visoki ravni, ohišje iz magnezijeve litine je zatesnjeno proti vremenskim vplivom. Funkcionalnost zunanjih elementov je zgledna, aparat lepo leži v roki, z velikim držalom ga varno obvladamo tudi z eno. Upravljalni elementi so dostopni brez preprijemanja, trije funkcijski gumbi omogočajo prilagoditev na lastne potrebe in navade.
Ker je Z6 II namenjen bolj fotografom kot snemalcem videa, ni preveč moteče, da je LCD-zaslon samo nagiben in ne vrtljiv, ločljivost je zglednih 2,1 milijona pik in je občutljiv na dotik. S prstom lahko določamo točko ostrenja in prožimo, še posebej je priročno pri pregledovanju posnetkov. Elektronsko iskalo je zelo svetlo, ločljivosti skoraj 4 milijone pik, s 100% pokritostjo in povečavo 0,8x. Poleg priključkov za USB, HDMI, slušalk in mikrofona so našli prostor še za dodatno režo za spominsko kartico. Tako sta zdaj na razpolago dve kartici, ki jima lahko poljubno določimo prednost in tip zapisa (RAW ali JPEG); ena je sistema CFexpress B/XQD, druga pa običajna SD zmogljivosti UHS-II.
Na voljo sta dve reži za pomnilniške kartice, SD UHS-II in XQD, kar pomeni dovolj prostora za video in
fotografiranje hkrati. Mogoče je ločiti fotografije in videoposnetke ali datoteke v zapisih RAW in JPEG.
Ohišje je opremljeno s 5-osno stabilizacijo senzorja, ki omogoča nestresene posnetke pri podaljšanju časa zaklopa za 6 stopenj. Sistem samodejnega ostrenja, ki ima 273 točk s pokritostjo 90% površine, je opremljen s tehnologijo prepoznavanje obrazov in oči ne le ljudi, temveč tudi živali. To tehnologijo je sicer obvladal že predhodnik, vendar samo v načinu samodejnega območja ostrenja. Zdaj deluje tudi pri nastavitvi širokega območja (Wide Area) in nismo vezani na fotoaparatovo izbiro, kje bo ostril. Z6 II je specialist za fotografiranje v slabih svetlobnih razmerah, merjenje svetlobe deluje vse do -6EV; pri čemer se seveda izkaže tudi dobra stabilizacija.
Hitrost zaporednega (rafalnega) fotografiranja je deklarirana na 14 posnetkov na sekundo, vendar pri nastavitvi kontinuiranega ostrenja (AF-C) pade na sicer še vedno zglednih 12 posnetkov nekomprimirane RAW-datoteke. Izboljšana je tudi kapaciteta vmesnega pomnilnika na 124 RAW-datotek ali 200 JPEG-ev, kar zadošča za večino uporabnikov. Sledenje premikajočih se objektov deluje dobro v večini situacij, tudi v slabših svetlobnih razmerah.
Pomembno je tudi izboljšanje zmogljivosti baterije, novi tip EN-EL15c zmore ob enem polnjenju 410 posnetkov pri uporabi LCD-zaslona in 340, če delamo samo z iskalom. Povezavo z zunanjim svetom vzpostavimo s pomočjo Wi-Fi (Nikonova aplikacija SnapBridge) ali Bluetootha. Instalacija in vklop sta zelo enostavna.
Zdaj lahko z načinom Wide-Area (L) nastavite meje za zaznavanje oči. Izberite območje okvirja in Z6 II bo
tam iskal samo oči; odlično za skupinske posnetke in portrete hišnih ljubljenčkov.
NAŠA OCENA
Fotoaparat smo uspeli preskusiti z novima objektivoma Nikkor Z 14-24mm F2.8 S in Z 24-70mm F2.8 S. Za stare objektive z bajonetom F bi potrebovali adapter, ki ne spremeni njihovega delovanja. Posnetki so impresivno ostri in imajo dober dinamični razpon. Fotografiranje v temnejših zimskih pogojih je pravi užitek, saj dobesedno skoraj v temi s svojim dobrim dušenjem šuma omogoča dokaj dobre posnetke z neverjetno visokim ISO.
Glede na predhodnika je pridobil na hitrosti in zadostil zahtevam uporabnikov po drugi reži za kartico. Sicer pa ni veliko sprememb, zato se vprašamo, ali niso pri Nikonu nekoliko taktizirali in niso v celoti izkoristili podvojene procesorske moči. Razlike do najbližjih tekmecev EOS R6 ali Sony A7 so skoraj nezaznavne, cenovno pa nekoliko odstopa Canon. Torej: kupiti ali ne kupiti? NE, če že imate Z6 in ne potrebujete nujno dodatne reže za kartice in nekoliko hitrejšega rafala. Vsekakor pa DA, če se želite preseliti iz FF DSLR-ja v polnoformatni brezzrcalni prostor, z adapterjem boste lahko uporabili tudi svoje stare objektive. In DA tudi, če želite vsestranski in lahek potovalni aparat ali potrebujete drugo ohišje k težkemu DSLR. Dobili boste odlično orodje za svoje fotografsko udejstvovanje!