Nikon Z7 II
Cena: 3.400 € (ohišje) > Zastopstvo: www.nikon.si > Piše: RUDI KRAJNC
Novi Nikon Z7 II je veliki brat Nikona Z6 II, presega ga predvsem v velikosti senzorja in številu točk ostrenja, je tudi bolj video usmerjen, saj zmore 4K s hitrostjo 60 posnetkov na sekundo. Je naslednik Z7, ki so ga predstavili leta 2018.
Z dodajanjem druge reže za kartice, je Nikon pri Z7 II odpravil glavno pomanjkljivost, ki so jo izpostavili fotografi glede prvotnega modela. Z dodanim drugim procesorjem Expeed 6 se je povečala hitrost neprekinjenega fotografiranja, snemanje polnega 4K na 60P, zmogljivost vmesnega pomnilnika in sposobnost samodejnega ostrenja pri šibki svetlobi. To je dobra posodobitev, čeprav bi bilo lepo videti še vrtljiv LCD-zaslon namesto nagibnega. Lahko, da bo tak pri Z7 III, in morda še kaj boljšega glede na silno procesorsko moč.
TEHNIČNI PODATKI
Z7 II je izdelan iz magnezijeve zlitine, okoli vseh spojev in krmilnih elementov so tesnila, odporna proti prahu in vremenskim vplivom. Z osnovnim prijemom ohišja so vsi krmilni elementi na dosegu prstov, z mini krmilno paličico usmerjamo točko ostrenja ali se premikamo po menijih. Še lažje gre to s tapkanjem po na dotik občutljivem LCD-zaslonu.
Na levi strani zgornje plošče ima gumb za izbiro načina osvetlitve z običajnimi možnostmi PASM, samodejno nastavitev in tri uporabniško določene načine. Poleg sprožilca so gumbi za dostop do ISO in kontrolnikov za kompenzacijo osvetlitve, kar pomeni, da je te parametre enostavno prilagoditi, ko gledate v iskalo. Na ohišju so še trije funkcijski gumbi, s katerimi povsem »udomačimo« aparat. Z gumbom I dostopamo do najpogosteje uporabljanih osvetlitvenih parametrov, da ni treba iskati po menijih.
Na zadnji strani je 3,2-palčni nagibni zaslon z 2,1 milijona pik. Občutljiv je na dotik, s prstom lahko ostrimo in prožimo, krožimo po menijih in pregledujemo posnete fotografije. Z7 II ima na zgornji plošči še majhen enobarvni zaslon, ki prikazuje ključne nastavitve, kot so stanje baterije in trenutne nastavitve osvetlitve. Elektronsko iskalo je svetlo, ima s 3,7 milijona pik zadovoljivo ločljivost, 100% pokritost in 0,8x povečavo.
V notranjosti aparata je polnoformatni senzor z osvetlitvijo od zadaj (BSI) s 45,7 milijona slikovnih pik. Je brez nizkopasovnega (Low Pass) filtra, kar pripomore k večji ostrini fotografije in več detajlom, pa seveda veliko večjim datotekam na kartici in posledično na računalniku. Nikon je senzor združil z dvema procesorskima enotama Expeed 6. To je pri Nikonu prvič, tudi njegov vodilni DSLR, Nikon D6, ima en sam procesor Expeed 6. Za zaznavanje oči in ostrenje v video načinu je potrebna prav ta dodatna procesorska moč, ki poveča tudi največjo hitrost neprekinjenega fotografiranja na 10 sličic na sekundo.
Z7 II ima za razliko od D850 hibridni sistem samodejnega ostrenja, ki uporablja zaznavanje kontrasta in faze, 493 ostritvenih točk AF pokriva 90% slikovnega senzorja, kar omogoča sledenje motivom blizu roba okvirja. Stabilizacija ohišja je 5-osna, popravi do 5EV kompenzacije hitrosti zaklopa.
Aparat snema 4K UHD (3840 x 2160) video s hitrostjo do 60 sličic na sekundo, primerno za počasne posnetke dogajanja. Kot prej je mogoče tudi video posnetke v polni HD ločljivosti snemati do 120 fps.
Eno od presenečenj pri Z7 je bilo, da ima le eno režo za pomnilniško kartico, poleg tega pa sprejema kartice XQD, ki niso v široki uporabi. Nikon se je odločil to težavo odpraviti z modelom Z7 II, ki ima dve reži; ena sprejema kartice XQD ali CFexpress, druga pa kartice SD in je skladna z UHS-II. Katero koli kartico lahko uporabite za shranjevanje, pri čemer kartica deluje kot prelivna ali rezervna. Prav tako je mogoče različne vrste datotek usmerjati na različne kartice in kopirati slike z ene kartice na drugo.
Z Nikonovim sistemom SnapBridge povežemo fotoaparat preko Wi-Fi s pametnim telefonom ali tablico. Omogoča samodejni prenos nanju, z njima lahko tudi upravljamo aparat na daljavo. Aplikacija je brezplačna, tudi povezava Bluetooth ne uporablja plačljivega podatkovnega prenosa. Z njo je mogoče celo naložiti posodobitve programske opreme. Instalacija in povezava je preprosta in trajna, prekine se le, če medija nista dalj časa v bližini oz. ko menjamo baterijo.
Z7 II je združljiv z novo Nikonovo baterijo EN-EL15C z večjo zmogljivostjo od prejšnje. Ta zagotavlja 420 posnetkov z enim polnjenjem. Možno je namestiti dodatni baterijski ročaj, ki hkrati nudi udobno fotografiranje v portretnem / pokončnem položaju. Aparat lahko polnimo preko USB tudi med snemanjem.
Aparat posname ostre fotografije, osvetlitev, ravnovesje beline in barve lahko ocenimo na zaslonu že pred proženjem, kar je prednost brezzrcalnih aparatov pred DSLR-ji, če ti nimajo LiveView. Aparat ima zelo velik dinamični razpon, kar pomeni, da lahko na eno sliko zajame širok razpon tonov. To je dobra novica za slike naravnost iz fotoaparata, hkrati pa pomeni tudi večji obseg prilagajanja slik po zajemanju. V tistih primerih, ko boste morda morali zmanjšati osvetlitev, da boste ohranili najsvetlejše poudarke, lahko to storite, saj veste, da se da sence in srednje tone med obdelavo osvetliti.
Naj na koncu poleg vseh možnih naknadnih obdelav fotografij v samem aparatu, omenim še sladkorček za makro fotografe; funkcija Focus Stacking združi več posnetkov z različnimi točkami ostrenja v fotografijo z veliko globinsko ostrino.
NAŠA OCENA
Z7 II je odličen fotoaparat, leži trdno v roki in je izjemno udobna kamera, ki jo lahko držite in uporabljate tudi daljši čas. Vmesnik zaslona na dotik je odziven, meniji so pregledni, elementi za upravljanje priročni in enostavno se človek hitro navadi uporabljati njegove prednosti. Možnosti nastavitev po lastnem okusu je ogromno, tudi profesionalci bodo našli prave prilagoditve, kar bo pripomoglo k hitremu ukrepanju v ključnih trenutkih za enkraten posnetek.
S svojim 45 Mpx velikim tipalom ustvarja izredno ostre in čiste fotografije. Če vzamemo v zakup velike datoteke (okrog 20 MB v formatu JPEG in 50 MB v RAW pri nastavitvah najboljše ločljivosti) lahko občudujemo drobne detajle ostro izrisane tudi pri večjih povečavah. Brez skrbi naredimo krepke reze za prikaz elementov fotografije, ki jih je morda zum premalo približal. Barve so verno prikazane (v menijih je cel kup možnih nastavitev za drugačno toniranje), dinamični razpon velik. Možnost snemanja v polnem 4K formatu bo gotovo pritegnila dodaten krog uporabnikov. Trenutno je na razpolago že 18 originalnih Nikonovih objektivov za bajonet Z, neodvisni proizvajalci vsak teden prinesejo kaj novega, tako da tudi to ni več ovira, če seveda ne govorimo o tistih nekaj fičnikih, za kolikor bi ta špas osušil našega prašička. Je pa prehod na polni format vstop v povsem nov svet, drugačen zorni kot, povsem druga globinska ostrina, hitrost ostrenja in sledenja. Če že razmišljate o temu, je Nikonova Z-serija ena od dobrih možnosti za ta korak.