Kratka zgodovina podjetja CEWE
Fotografija je od svojega izuma prehodila dolgo pot in je postala sestavni del našega življenja. Z vzponom pametnih telefonov in spletnih omrežij je fotografiranje postalo lažje in bolj dostopno vsakomur kot kdaj koli prej.
Število fotografij, posnetih vsak dan, je resnično osupljivo, zahvaljujoč dejstvu, da ima danes velika večina ljudi pametne telefone. Tudi digitalni fotoaparat je danes precej standarden pripomoček in ne samo za ljudi, ki se imajo za fotografe! Omeniti velja tudi, da se prostor za shranjevanje, kot sta iCloud ali Google Drive, uporablja po vsem svetu in ima veliko zmogljivost. To pomeni, da ljudje redno uporabljajo prostor za shranjevanje svojih digitalnih fotografij v oblaku, tako surovih kot kompresiranih datotek jpeg.
Vsako leto ljudje po vsem svetu posnamejo več kot 1,8 bilijona fotografij, kar je enako 57.000 na sekundo ali 5 milijard na dan.
Uporabniki delijo največ slik na WhatsApp, kar 6,9 milijarde na dan. Dnevno se na Instagramu deli 1,3 milijarde slik, od tega približno 100 milijonov v objavah in več kot milijarda v zgodbah in klepetih.
Na internetu pristane »le« 750 milijard slik, kar je komaj 6 % vseh fotografij, ki so bile kdaj posnete, saj večino fotografij, ki jih posnamemo, nikoli ne delimo z drugimi.
In še en osupljiv podatek, kar 92,5 % fotografij je posnetih s pametnimi telefoni, le 7 % pa s fotoaparati.
Uporabniki družbenih medijev si dnevno ogledajo več kot 3,2 milijarde slik in za 720.000 ur videoposnetkov dnevno.
Ja, digitalna doba je fotografijo res približala navadnemu človeku, ocenjuje se, da je bilo v zadnjih dveh letih posnetih več fotografij kot v vsej zgodovini od nastanka fotografije pred tem.
Seveda pa digitalna doba ni prinesla le prednosti, zaradi nje je propadlo veliko podjetij, ki so bila prisotna na fotografskem svetovnem trgu skoraj od nastanka fotografije, pa niso sledile tem hitrim spremembam, med njimi tudi podjetje Kodak.
In da bo ironija še večja, je ogromno pripomogel k propadu tega nekoč prestižnega podjetja prav njihov razvojni inženir Bryce Bayer. Ta je že leta 1976 razvil svetlobno občutljiv senzor, sestavljen iz treh barv, ki je danes znan pod imenom Bayerjev senzor in na katerem temelji skoraj celotna digitalna barvna fotografija.
Spet drugi pa, ki so prednosti digitalne dobe znali izkoristiti so danes veliki, res veliki, kot na primer podjetje CEWE.
Zgodovina tega uspešnega podjetja sega več kot 100 let nazaj v Oldenburg, ko je Carl Wöltje odprl svoj fotografski studio, kjer sta delala s svojo ženo. Kot strasten fotograf je sledil vsem novitetam, ki so takrat prihajale na tržišče. Tako je že leta 1926 odprl specializirano trgovino za prodajo foto materiala, leta 1939 je pričela v podjetju svojih staršev delati tudi njuna hčerka Sigrid kot kvalificirana mojstrica fotografije, leta 1947 pa še njen mož Heinz Neumüller kot komercialni direktor. Kmalu po tem, ko so se v trgovinah pojavili barvni filmi, so kot prvi pričeli svojim strankam ponujati storitve razvijanja le-teh. Niso pa se ustavili le pri tem. Že leta 1961 je Heinz Neumüller ustanovil podjetje CEWE (sestavljeno iz kratic ustanovitelja Carla Wöltje – CeWe), med leti 1961 in 1970 pa postavil temelje današnjega poslovanja, do leta 1991 je podjetje CEWE osvojilo celotni Evropski trg.
Že leta 1991, s prihodom digitalne dobe, so v podjetju zaslutili velik potencial v tej noviteti, pričeli prvi s tiskom digitalnih fotografij na papir, izumili fotoindeks, leta 1997 pa predstavili svoj prvi aparat za samonaročanje digitalnih slikovnih datotek preko interneta.
Leta 2005 so kot prvi predstavili CEWE FOTOKNJIGO, leta 2012 pa na Photokini svoj portal CEWE-PRINT.de.
Danes ima podjetje CEWE približno 4000 zaposlenih na lokacijah po vsej Evropi. Glavni sedež in največji proizvodni obrat se nahajata še vedno v Oldenburgu na Spodnjem Saškem. Njihovi izdelki in storitve so na voljo v 21 evropskih državah in se proizvajajo v 14 proizvodnih obratih. Vzpostavili so široko prodajno mrežo, da lahko končnim kupcem in svojim trgovinskim partnerjem nudijo optimalno podporo. Naročanje njihovih izdelkov je mogoče na tri načine: preko spletnega programa, katerega ni potrebno prenašati in nameščati na računalnik, preko klasičnega programa CEWE FOTOKNJIGA, ki ga namestimo na računalnik ali s pomočjo mobilne aplikacije. Program CEWE FOTOKNJIGA je mogoče namestiti na računalnike z operacijskim sistemom Widows, iOS ali Linux. Če pa vam je bolj pri srcu izdelava in naročanje fotografij direktno s telefona, je aplikacijo CEWE mogoče namestiti na telefone z Android, iOS , Windows ali Harmony (Huawei telefoni) operacijskimi sistemi. Kljub temu, da danes njihov program ponuja izredno široko paleto izdelkov, je njihov paradni konj še vedno FOTOKNJIGA vseh velikosti in oblik ter materialov.
In kakšen je postopek, preden stranka dobi v roke izdelano CEWE FOTOKNJIGO?
Po prejetju datoteke s fotoknjigo sledi tiskanje z modernim tiskalnikom (na primer HP Indigo, Kodak ali Xerox). Njihovi visokoprodukcijski tiskalniki natisnejo do 1800 listov na uro. Tudi platnice natisnejo s temi tiskalniki, vendar se pri njihovi izdelavi uporablja debelejši papir.
Ko so strani in platnice natisnjene, sledi dodelava, montaža, obrez in na koncu vezava.
Dodelava platnic je poseben postopek. Po tisku to najprej kaširajo na lepenko, da zagotavlja večjo trdnost. Sledi obrez na končno velikost in plastifikacija ter dodelava robov.
Ko so platnice pripravljene, vstavijo še notranje liste in vse skupaj zlepijo s posebnim termo lepilom.
Proces izdelave je ves čas pod strogim nadzorom, zato vsaka CEWE FOTOKNJIGA izpolnjuje najvišje standarde kakovosti. Ker pa se v podjetju CEWE zavedajo, da so kljub stalni kontroli možne napake, vam v primeru le-teh foto knjigo ponovno natisnejo in dostavijo brezplačno.
Da so kupci z njihovimi knjigami in ostalimi izdelki res zadovoljni, pove podatek, da so v lanskem letu izdelali več kot 6 milijonov fotoknjig vseh vrst.
In če še ne poznate njihovega programa – naslednji teden vam ga bomo pri Digitalni kameri predstavili podrobno in pripravili nekaj nasvetov kako oblikovati svojo foto knjigo.
pripravil: Igor Rosina