Četrtek 16. junij je bil za Celje poseben dan. Na Savinjskem nabrežju smo tudi uradno odprli čudovito retrospektivno razstavo GLOBAL PEACE PHOTO AWARD (GPPA), ki sprehajalce vabi k razmisleku na temo “kaj je mir”. Po Badnu, Budimpešti in Tullnu je Celje četrto mesto na svetovnem fotografskem zemljevidu, ki gosti to prestižno razstavo velikoformatnih fotografij.
Nagrada Global Peace Photo Award je namenjena prepoznavanju in promociji fotografov širom sveta, ki skozi svoje fotografsko delo prikazujejo prizadevanja k svetovnemu miru ter iskanje lepote in dobrote v naših življenjih. Prejmejo jo fotografi, ki uspejo najbolje izraziti idejo, da je naša prihodnost v mirnem in spoštljivem sobivanju. Projekt je del največjega evropskega festivala fotografij na prostem, festivala La Gacilly – Baden v avstrijskem Badnu. Direktor festivala, srce projekta, založnik, fotograf in predvsem – velik človek, LOIS LAMMERHUBER je slavnostni večer preživel z nami v Celju. Pripravil je čudovit govor, ki se je globoko dotaknil vseh prisotnih. Med drugim je poudaril presenetljivo dejstvo, da smo s strani medijev zasipani s slikami vojnih grozot, begunskih kriz in vsega negativnega, tako zelo malo pa je pozitivnih novic, ki bi spodbujale mir in spoštovanje. Večina velikih fotografskih nagrad daje poudarek reportažni fotografiji, ki ozavešča o kriznem dogajanju po svetu, GPPA pa je projekt, ki slavi in spodbuja vsakdanje dobro v ljudeh.
IGOR ROSINA je projekt pripeljal v Celje, ker ima rad svoje mesto in želi njegovo bogato fotografsko zgodovino bogatiti tudi v sedanjosti. Zgodbe, ki jih pišejo fotografije, so se ga neizmerno dotaknile in želja, da bi jih razstavil v domačem mestu, je po nekaj letih pogovorov postala resničnost. Dobrodošli torej v Celju, fotografskem mestu!
Večer je prijetno sooblikoval tudi župan Mestne občine Celje, BOJAN ŠROT. Njegov razmislek o miru se je dotaknil aktualnih razmer po svetu in krhkosti tega, kar imamo tukaj. Predstavil je tudi nekaj aktualnih projektov, ki to poletje Celje postavljajo na veliki zemljevid tudi na drugih področjih. V nagovoru nas je pozdravil tudi TOMO MRĐEN, predstavnik glavnega sponzorja projekta, Vienna Insurance Group, katerega del je Wiener Stadtische zavarovalnica, podružnica v Ljubljani. Za glasbene užitke na temo ljubezni, tega čudovitega sveta in miru sta poskrbela Miha Plevčak na klavirski harmoniki in solo pevka Zara Kregar, prireditev je povezovala Maja Gorjup Zdovc, g. Loisu pa je v angleščino prevajala Stina Goršič.
Vrhunec večera je bilo slavnostno odprtje razstave; z nami so bili prav posebni gostje, ki so simbol miru, preobrazbe človeškega delovanja, dobrega in lepega. Zbrali so dobre misli vseh prisotnih in jih ponesli pod nebo – župan MOC Bojan Šrot, direktor festivala Baden Lois Lammerhuber, direktor Wiener Stadtische magister Tomo Mrđen, nosilec projekta Igor Rosina ter MAJA VOGLAR, direktorica Zavoda Celeia Celje, so izpustili bele golobe, zatem pa so slavnostno prerezali trak in razstavo tudi uradno predali mestu Celje in vsem ljubiteljem fotografije.
Fotografije na temo miru, ki so jih ustvarili fotografi po vsem svetu, bodo v sodelovanju z Zavodom Celeia na ogled na Savinjskem nabrežju vse do konca letošnjih poletnih prireditev. Vsebino razstave bo dopolnjevalo tudi pestro spremljajoče dogajanje, o katerem vas bomo sproti obveščali.
Dogajanje so na fotografije ujeli Andreja Ravnak, Mija Koprivc in Zdene Podlesnik. Vabljeni k ogledu galerije fotografij z dogodka in seveda vabljeni, da se sprehodite po celjski promenadi in se potopite v zgodbe, ki jo krasijo.
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- MK
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- MK
- MK
- ZP
- AR
- AR
- AR
- ZP
- AR
- AR
- AR
- MK
- AR
- MK
- ZP
- ZP
- ZP
- ZP
- MK
- ZP
- AR
- MK
- ZP
- MK
- AR
- ZP
- AR
- MK
- ZP
- MK
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- AR
- ZP