Sony α7C
Cena: 2.200 € (samo ohišje), 2.500 € (z objektivom 28–60mm) > Zastopstvo: www.sony.si > Piše: ANDREJA RAVNAK
Pri Sonyju so se odločili, da je čas za naslednji korak, naslednji koncept. Znotraj skupine modelov Alpha se je oktobra rodila nova linija, katere glavno vodilo je majhnost, kompaktnost. Od tod črka C v imenu modela, C kot »compact«. Sony α7C je 35mm, polnoformatni brezzrcalni aparat, ki se po jesenski Sonyjevi raziskavi uvršča na sam vrh med najmanjšimi in najlažjimi polnoformatnimi aparati z vgrajeno 5-osno stabilizacijo.
Ciljna skupina novega produkta so predvsem mladi, tisti v 20., tja do 40. let. Če si ga boste zaželeli za 60. rojstni dan, bo to torej kazalnik, da v vas še vre mlada kri. Malo za šalo, malo za res, a najverjetneje je, da so najbolj kompakten polnoformatni brezzrcalnik pri Sonyju namenili skupini aktivnih fotografov, ki želijo imeti vrhunsko tehnologijo in polni format vedno pri roki, torej mora biti oprema čim manjša in lažja, cena pa temu primerna.
TEHNIČNI PODATKI
Aparat je dobavljiv v dveh različicah; klasični črno-srebrni in v popolnoma črni (omejena serija). V osrčju modela najdemo popolnoma enak senzor kot pri večjem modelu α7 III, 24.2 MP Exmor R, ki se ponaša z optičnim low-pass filtrom. Velik senzor na videz res zajame precejšen del aparata, saj je več kot 2-krat večji od senzorja APS-C in do 30-krat večji od senzorjev v pametnih telefonih, njegova prednost pa je predvsem v boljšem svetlobnem zajemu (zbrana svetloba na večjem senzorju zagotavlja fotografije z manjšo stopnjo šuma), izboljšani globini slike, dinamičnem razponu in več podrobnostih tako v osvetljenih kot zasenčenih območjih slike.
Da bi tehnologija, ki omogoča odlične zmogljivosti modela Sony α7, sploh lahko sedla v majhno ohišje modela Sony α7C dimenzij 124 x 71,1 x 59,7 mm, je Sony aparat predelal oz. tehnološko izboljšal s prenovo določenih mehanskih komponent. Za ta model so razvili novo kompaktno enoto ergonomsko oblikovanega zaklopa z elektromagnetnim pogonom in lahko zaveso zaklopa iz ogljikovih vlaken. Uradno zmore 200.000 posnetkov, preden ga je treba zamenjati, kar je precej impresivna številka za »vstopni model« aparata. Najvišjo hitrost zaklopa 1/4000 sekunde je možno povečati z uporabo tihega načina fotografiranja na 1/8000 s.
Za stabilnejše snemanje z roke je bila skomprimirana 5-osna enota optičnega stabilizatorja. Kaj to pomeni, lahko pogledate na skici, vsekakor pa je zelo dobrodošla tehnična inovacija, ki olajša snemanje v slabih svetlobnih pogojih ter z roke, zagotavlja pa tudi neproblematično uporabo vseh leč; ne le modelov FE, ampak tudi tistih brez stabilizacije (E-navoj brez OSS, A-navoj ali celo leče drugih proizvajalcev, uporabne preko popularnih Sigma MC-11 ali Metabones adapterjev). Pri tem je treba poudariti, da leče brez elektronskih kontaktov izkoriščajo le stabilizacijo po treh oseh, za pravilno delovanje stabilizacije pa je treba ročno vnesti goriščno razdaljo leče.
Z visoko zmogljivo baterijo NP-FZ100, ki zaseda večino funkcionalno oblikovanega držala, je mogoče posneti do 740 fotografij pri uporabi LCD-zaslona (po CIPA standardih) ali 215-minutni posnetek (med uporabo LCD-monitorja). Baterija je sicer enaka kot pri modelih α7 III in α6600.
Ohišje je lahko in trdno, s polno vremensko zatesnitvijo, zgrajeno iz aluminija in magnezijeve zlitine; podobno kot konstrukcija visokozmogljivih avtomobilov in letal. Aparat brez objektiva, baterije in kartice tehta pičlih 509 g. Procesor BIONZ X je enak kot pri modelih α7 III, α9 II in α7R IV, kar pomeni tudi enak razpon ISO vrednosti, od ISO 100 do 51.200, razširjeno ISO 50–204.800 ter do 15-stopenjski dinamični razpon pri fotografiranju v Raw-formatu.
Elektronsko iskalo tipa XGA OLED je enako kot pri modelih α7 III in α6600, le nekoliko skomprimirano v velikost 0,39”, z resolucijo 2,36 milijona pik in 120 fps, kar omogoča zložno sledenje gibajočih motivov brez prekinjanja. Iskalo torej ni najnovejše Sonyjeve tehnologije, kakor tudi ne popolnoma artikuliran LCD-zaslon, ki ohranja 922 k resolucijo; majhno ohišje pač terja svoje majhne žrtve. LCD omogoča upravljanje na dotik, kar zna priti prav za intuitivno fotografiranje, deluje pa tudi v primeru, ko se uporablja elektronsko iskalo. Za nastavitve aparata je še vedno potrebno skozi meni, tega dejanja LCD-zaslon ne omogoča.
Novi Sony α7C se s svojo majhnostjo in LCD-zaslonom, ki se odpre na stran, zdi idealen za vlogerje s samokadriranjem. Če ga potrebujete v ta namen, morda ni najboljša investicija nakup kit objektiva 28-60mm, saj je težko uporaben, če ga držite v roki, usmerjenega proti sebi. Bolje bo funkcioniral širši objektiv, npr. FE 20mm F1.8. Sony priporoča uporabo dodatnega držala in mikrofona. Podprt je tudi pokončni format videoposnetkov. Za snemanje 4K videa je na voljo bogata ponudba videofunkcij, med drugim snemanje do 5-krat počasneje ali 60-krat hitreje od realnega časa ter številni enostavni vizualni učinki za začetnike in profesionalce.
Še ena lastnost je, ki jo moramo nujno omeniti, potem pa lahko tehnične karakteristike prepustimo v napredno seciranje zahtevnejšim uporabnikom. Pomembna lastnost tega kompaktnega polnoformatnika je tudi izjemno natančen sistem avtomatskega ostrenja, enak kot pri modelu α9. S funkcijo 4D Focus hitro doseže in sledi objekt po širokem območju slike. 693 točk AF s faznim zaznavanjem pokriva približno 93 odstotkov slike. Za boljše sledenje premikajočih se objektov snema neprekinjene zaporedne posnetke z do 10 fps s sledenjem AF/AE oz. 8 fps s pogledom v živo. Pametno sledenje temelji na umetni inteligenci in sprotnemu samodejnemu ostrenju na oči. Oči ne zaznava le pri ljudeh temveč odlično deluje tudi pri fotografiranju domačih ljubljenčkov in drugih živali. Deluje s polovičnim pritiskom sprožila, izbiro živalskega subjekta pa je treba nastaviti v meniju. To zna biti zelo uporabna funkcija, saj so v povprečni praksi prepogosto ostri smrčki namesto oči. Delovanje sledenja očem se ne prekine, tudi če med premikanjem pogled delno zakrije ovira.
NAŠA OCENA
Novi kompaktni Sony ponuja odlično kvaliteto slike ter impresiven in lahko uporaben sistem samodejnega ostrenja. Zaradi manjšega ohišja pravzaprav nima tehničnih pomanjkljivosti, je pa morda že rahlo preveč kompakten za kakšne bolj okorne prste ali večje roke. Z aparatom nekako intuitivno fotografiraš z LCD-zaslonom, saj je iskalno majhno. Nima vgrajene bliskavice, kar pri tako velikem razponu ISO in velikosti senzorja ni problematično. Na tako majhnem ohišju se dobesedno spodobi uporabljati majhne, kompaktne objektive; v tem primeru komplet res deluje kot odlično vsestransko orodje, ki je lahko pri roki pri vsaki aktivnosti. Dva takšna objektiva si bomo pogledali v nadaljevanju.