PREIZKUSILI SMO
Vlogerski mini posebnež:
Canon PowerShot V10
ŠKATLA PRESENEČENJA
Precej velika škatla. Na hitro ocenim, da bi vanjo lahko serijsko pakirali kakšne ženske sandale. Odprem. Do robov je napolnjena z manjšimi škatlicami, kot pri kakšnem domiselnem rojstnodnevnem darilu. Kupček drobnih presenečenj? Radovedno se zakopljem v vse škatlice, od največje do najmanjše. Končni izkupiček t.i. »unboxinga« je takšen: Canon PowerShot V10, črna gumasta zaščita za lečo, trak za zapestje, črna tekstilna vrečica, dva majhna puhasta zvočna filtra, zaščitno ohišje za kamero, USB C–C kabel in navodila za uporabo. Ko vse skupaj zložim v celoto, mi v dlani leži majhna napravica nenavadnega dizajna.
Če ne bi vnaprej vedela, da me v škatli čaka foto-video naprava, bi najbrž nekoliko dvomeče ogledovala ohišje in se spraševala, kaj pravzaprav sploh držim v roki. Retro telefon? Radijski oddajnik? Laserski merilnik? Diktafon? Domofon? Merilec vesoljskih vibracij? S pokrito lečo skoraj z ničimer ne kaže svoje foto in video narave. Majhno ohišje, mini zaslon, en sam izstopajoč, z rdečo obrobljen gumb na sprednji strani. Kot tisti rdeč gumb s pripisom »don’t touch« iz risank. Vemo, kaj se zgodi, ko radovednež pritisne ta gumb…
Nenavaden oblikovalski pristop me je pošteno presenetil. Pravzaprav me je napravica med spoznavanjem ves čas presenečala. Kar nisem mogla verjeti, da leta 2023 držim v roki popolnoma novo foto-video napravo s tako majhnim zaslonom, da za upravljanje skoraj potrebujem očala. Pravzaprav je bizarno že to, da pregovorno vlogerski izdelek pristane pri meni, ki se absolutno ne maram snemati. Ampak sva se kar hitro razumela. Ekspresno, pravzaprav. Ni kaj dosti dela s spoznavanjem, nastavitvami in meniji. Napravica je res izjemno samodejna in premore le najosnovnejše nastavitve – le nekaj gumbkov na zadnjem delu ohišja in nekaj zelo kratkih zavihkov v meniju. Takoj je pripravljena na uporabo, brez izgubljanja v nastavitvah.
Majhen, priročen, tako zelo oblikovalsko nenavaden, enostaven za uporabo. Vredno preizkusa, morda celo ljubezni na prvi pogled.
TEHNIČNI PODATKI
Canon PowerShot V10 je prispel na tržišče v maju 2023, k nam pa z nekoliko zamika. Prinaša povsem drugačno uporabniško izkušnjo kot ostali sorodni vlogerski izdelki, za kar je odgovoren predvsem nenavaden oblikovalski pristop in minimalistično zasnovane nastavitve, kar je v popolnem nasprotju z večino sodobnih naprav, ki kar tekmujejo v kompleksnosti vseh možnih nastavitev.
Zasnovan kot vlogerski aparat s 4K ločljivostjo, daje več poudarka na video funkcionalnosti, na foto področju pa je popolnoma samodejen.
Aparat brez ohišja meri približno 63 x 90 x 34 mm. Tehta lahkotnih 211 g. Zgrajen je okoli Canonovega DIGIC X procesorja in visoko občutljivega tipala CMOS velikosti 1.0 palca z osvetlitvijo ozadja. Pri snemanju videoposnetkov v polni visoki ločljivosti 16:9 prinaša približno 13,1 milijona slikovnih pik, pri fotografiranju pa pribl. 15,2 milijona slikovnih pik.
Objektiv je goriščne razdalje 6,6 mm, kar je pri snemanju videa ekvivalentno 19 mm pri polnem formatu, pri fotografiranju pa približno 18 mm glede na polni format. S to goriščnico ga lahko uvrstimo že v polje ultra širokega kota, ki prinaša zares širok zajem scene. Majhen objektiv je kompleksne sestave, zgrajen iz 8 elementov v 7 skupinah. Povečava je zgolj digitalna, enako velja za stabilizacijo slike.
Samodejno ostrenje deluje v servo načinu, s sledenjem obrazom. Predmete za sledenje se izbere z dotikom na zaslonu. Najmanjša razdalja ostrenja je 0,05 m. Tudi občutljivost ISO je samodejna, v največjem razponu med ISO 125 in ISO 6400 pri videoposnetkih in ISO 125 – 12800 pri fotografiranju. Hitrost zaklopa je odvisna od načina snemanja videoposnetkov, med 1/4000 in 1/8 sekunde, pri fotografijah pa med 1/2000 in 1,0 sekunde. Nastavitev beline je samodejna.
LCD zaslon je nagiben približno 180° navzgor, kar omogoča uporabo v navadnem ali pa selfi načinu. Barvni TFT zaslon s 460.000 slikovnimi pikami je velikosti približno 2.0 palca. Z dotikom zaslona je mogoče upravljati nastavitve v meniju in izbirati predmete za sledenje. Svetlost zaslona je mogoče nastaviti ročno v petih stopnjah.
Med tem ko je fotografiranje popolnoma samodejno, je pri snemanju videa možno izbrati samodejni način, način gladke kože, način IS ali način za video z ročno osvetlitvijo. Fotografski slog je možno popestriti z izbiro enega od 14 barvnih filtrov.
Fotografije se zapišejo v 8-bitno obliko JPEG. Izbrati je mogoče med formati 3:2, 4:3, 16:9 ali 1:1. Fotografiranje v RAW ni mogoče. Video MP4 zapis v 8-bitni obliki je v formatu 16:9 velikosti 4K UHD ali polni visoki ločljivosti. Na voljo je največ 1 ura neprekinjenega snemanja videa. Podatki se shranjujejo na microSD, microSDHC oz. microSDXC podatkovno kartico.
Stereo mikrofon na zgornjem delu ohišja prinaša 48 kHz, je 16-bitni z dvema kanaloma. Prek 3,5-mm vhoda je možno priklopiti zunanji mikrofon. Vgrajen je mono zvočnik. GPS je omogočen preko združljivosti s pametnim telefonom. Povezljiv je preko priključka HighSpeed USB, brezžičnega LAN in Bluetooth 4.2. Povezljivost omogoča program Canon Camera Connect za iOS in Android.
Napaja se s pomočjo fiksno vgrajene polnilne litij-ionske baterije, ki po specifikacijah proizvajalca omogoča približno 290 fotografij ali maksimalno 1 uro in 20 minut snemanja pri polni visoki ločljivosti oz. 55 minut snemanja v ločljivosti 4K.
- V10 je majhen in priročen, proži se ga z gumbom na sprednjem delu ohišja.
- Brez tovrstne fotografije na morskem oddihu pač ne gre. Široki kot zahteva, da za zapolnjeno fotografijo v ospredje postavite izstopajoči element.
- Širokokotni V10 naredi dober kompromis svetlobnega razpona pri fotografiranju proti soncu.
UPORABNIŠKA IZKUŠNJA
S Canon PowerShot V10 sva preživela skupaj dan ob morju. Postanek na poti, ležanje na prazni plaži, pijača v skoraj praznem baru, sončni zahod. Kakšen zagret vloger bi najbrž pripravil dolg in zgovoren prispevek o svoji nadvse čudoviti izvensezonski relaksaciji, ubesedil vse prizore in svoje misli, jaz pa sem v svoji maniri raje večkrat stisnila na foto prožilec. Stopila sem celo izven svojih okvirjev ter naredila nekaj selfijev, tudi v video formatu. Fotografije so izpadle presenetljivo dobro glede na to, da so praktično vse nastavitve samodejne in pri zajemu slike uporabnik nima kaj dosti kontrole. Vsak novejši fotoaparat pametnih telefonov je v primerjavi z V10 dosti kompleksnejše orodje. In ravno ta oskubljenost vseh možnih nastavitev v sodobnem kompleksnem tehnološkem svetu me je presenetila. Kot arhitektko, me ta okrnjeni funkcionalizem spomni na minimalizem skandinavskega pohištvenega oblikovanja. Manj je več.
Nenavaden oblikovalski pristop me je pustil odprtih ust. Napravica lepo leži v roki, udobno sede v dlan in brez težav izgine v normalen žep. Zaščitno ohišje SmallRig doda enostavnemu oblikovanju nekoliko kompleksnosti. Prav pride predvsem, če je potrebno napravo pritrditi na gimbal ali stojalo. To se najverjetneje ne dogaja pogosto, saj ima naprava integrirano enostavno stojalo, ki se je izkazalo za zares uporabno. Navdušila sta me magnetna »cofka«, zvočna filtra za namestitev na vrhu ohišja. Praktično magnetno pritrjevanje je hkrati tudi nekoliko težavno, saj se z malo nepazljivosti kakšen od »cofkov« na hitro izgubi. V veliki škatli za majhno napravico bi torej lahko ponudili še rezervni puhasti komplet. Pritrjevanje z navojem ne bi prineslo izboljšanja, saj v primeru snemanja selfijev puhasta cofka zakrijeta večji del že tako majhnega ekrana. Uprabno je torej, da ju lahko uporabnik na hitro sname ali pritrdi.
Predstavljam si, da kot vloger lahko svoje poslanstvo s pomočjo V10 opravljaš povsem diskretno, saj je izjemno kompakten in nevpadljiv, ima velika stereo mikrofona s pripadajočima zvočnima filtroma za kvaliteten zvok ter priročno vgrajeno stojalo. S širokokotnim objektivom zajame res velik del prizora. S pomočjo aplikacije Canon Camera Connect v pametnem telefonu je možno video vsebine na spletne platforme prenašati v realnem času.
- Izjemno široki kot omogoča širok zajem kadra tudi pri fotografiranju ali snemanju v salfi načinu.
- Z izbiro zanimive perspektive postanejo tudi povsem običajni posnetki zanimivejši. Široki kot je pri tem v pomoč.
- Magnetna “cofka”, ki služita kot zvočna zaščita pri snemanju zvoka ob vetru in podobnih šumnih razmerah, sta magnetna. Kadar nista bila na ohišju, sta krasila moj prstan.
- Video se snema v formatu 16:9. Pri panoramskem posnetku je kamera dobro obvladovala svetlobne razmere od sonca in proti soncu ter lepo ostrila obraz.
- Naprava je majhna in lahko vedno pri roki, kot pametni telefon lahko najde svoje mesto v žepu in je nared za uporabo v vsakem trenutku na poti.
- Široki kot je mogoče izkoristiti na različne kreativne načine. Omogoča igranje s perspektivo ter bližnjimi in oddaljenimi motivi.
Več informacij o fotoaparatu najdete na spletni strani Canon Slovenija.
pripravila AndreJa Ravnak