preizkusili smo
Huawei P50 Pocket
Pisati o novejših Huaweijevih telefonih je nehvaležno. Ne glede na to, kako zanimiv in tehnično dovršen je pravzaprav izdelek, vedno je iz publike najprej slišati obsežne pomisleke zaradi odsotnosti 5G in Google Mobile Services, kar je maja 2019 zakrivil takratni predsednik ZDA Donald Trump. Njegovo razmišljanje je šlo v smeri ogrožanja ameriške nacionalne varnosti, ki naj bi jo povzročali nekateri produkti s Kitajske. Podjetje Huawei je uvrstil na t.i. »the Entity List«, kar pomeni, da mu je bilo onemogočeno kakršnokoli poslovno sodelovanje s podjetji, ki delujejo v ZDA. Ta trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko ima seveda globalne posledice in ena izmed njih nas končne uporabnike zadene npr. pri novejših Huaweijevih telefonih. A na Kitajskem so hitro našli kup prilagoditev in obvozov, da svoje izdelke še vedno ponujajo tudi na našem tržišču. Če torej Huawei prepriča s specifikacijami in funkcionalnostmi, ni ovir, da si najnovejših pametnih telefonov te znamke ne bi omislili tudi slovenski uporabniki. S pomočjo lastnega, Android OS podobnega operacijskega sistema Harmony OS ter izvirnega programskega obvoza bodo delovale prav vse aplikacije, ki ste jih vajeni na ostalih telefonih. Naložite ga iz AppGallery, imenuje se GSpace in med drugim omogoča uporabo Google Play in istočasno uporabo več uporabniških računov. Pri tem ne bo odveč dobronamerni nasvet glede uporabe GSpace: za boljšo življenjsko dobo baterije je smiselno iz GSpace odstraniti vse aplikacije, ki jih ne boste uporabljali.
Kinematografski format slike 21 : 9 je odličen za poudarjanje filmskega vzdušja. Tudi skozi vetrobransko steklo je kamera lepo zaznala oba obraza in rezultat je ostra slika.
Nič torej ni nemogoče, zato odvrzimo dvom glede programske uporabnosti in se raje posvetimo temu, kar nam tehnologija prinaša v čisto majhnem paketku, žepni izvedbi modela Huawei P50, ki sliši na ime Pocket (v prevodu: žep). Ko se je že zdelo, da so majhni preklopni telefoni stvar oddaljene preteklosti in jih bodo v celoti nadomestili precej večji pametni telefoni, je znanost na mizo vrgla svoje adute in pokazala, da zlahka zmore tudi velik zaslon pametnega telefona prepogniti na polovico – podolgem ali počez. Kar se je še pred časom zdelo nemogoče, je postalo normalnost (in res smo lahko zelo radovedni, kaj vse zanimivega še prinaša prihodnost). Preklopni pametni telefoni niti niso več noviteta in sprejeti jih moramo kot verjetno prihodnost mobilne telefonije.
TEHNIČNI PODATKI
Huawei P50 Pocket se odpira kot školjka. V zloženi obliki meri miniaturnih 87,3 x 75,5 x 15,2 mm, kar je dimenzija, ki res zlahka sede v vsak žep ali žepek. Tudi v tisti skriti žep pod mini krilce, kakor je razvidno iz naših fotografij. V raztegnjeni obliki meri impresivnih 170 x 75,5 x 7,2 mm in prinaša izjemno velik OLED glavni zaslon dimenzije 6,9”. Če ga primerjamo z osnovnim modelom Huawei P50 Pro, ki smo ga vzeli pod drobnogled v prejšnji številki Digitalne Kamere, gre za precejšnje povečanje iz dimenzije 6,6”. V praksi to pomeni nekoliko podaljšan zaslon, ki simulira kinematografsko razmerje slike 21 : 9 (pri Huawei P50 Pro je razmerje približno 20 : 9) oz. 2,35 : 1, če zapišemo po kinematografsko. Zaslon ima v raztegnjeni obliki na sredini rahel prečen utor, ki pa se ga oko zelo hitro navadi in v praksi postane kar nekako neviden; oko se ukvarja z vsebino slike, ne z zaslonom. Huawei Pocket se preklopi popolnoma vzporedno, brez zračne vrzeli v notranjem delu, kar precej prispeva k eleganci in dovršenosti zloženega telefona. Svoje funkcionalnosti ima tudi v zloženi obliki in k temu pripomore dodaten, zunanji zaslon. Oblikovno je usklajen z razdelkom kamer: 2 črna kroga dajeta ohišju iz lesketajočega mikro stekla z gravuro njegovo značilno noto. Na njem lahko med drugim preverjate obvestila, sprejemate klice, uporabljate navigacijo in upravljate z glasbo, izdelate selfije itd.
Primerjava med ohišjem Huawei P50 pro in Huawei P50 Pocket. Model Pocket ima funkcionalen in trpežen tečaj, odpiranje telefona je prav prijetno opravilo in pri tem človek nima občutka, da bi imel v rokah kaj krhkega in lomljivega. Izdelava je dovolj robustna, telefon pa je videti eleganten.
Fotografske navdušence nas pametni telefoni zanimajo predvsem kot vsakdanji fotografski pripomočki, ki so vedno pri roki. Zato jih analiziramo podrobneje predvsem iz fotografskega vidika, ostale tehnične podatke pa si seveda lahko preberete neposredno na spletnih straneh proizvajalcev. Dejstvo je, da se velika večina fotografij na svetu naredi s pametnimi telefoni in klasična fotografska oprema ima v tem pogledu zelo resnega tekmeca, ki iz leta v leto napreduje in prevzema tržne deleže. Kljub majhnosti pametni telefoni v ohišju skrivajo vedno večje zmogljivosti, podprte ne le s kakovostnimi miniaturnimi mehanskimi komponentami, ampak tudi in predvsem z napredno programsko opremo. Ta se vedno bolj naslanja na t.i. umetno inteligenco (UI), ki kroji velik del uporabniške izkušnje, čeprav je razvojno gledano šele v povojih in si lahko v prihodnosti od nje obetamo še marsikaj trenutno nepredstavljivega. UI je pomemben sestavni del fotografske izkušnje novejših pametnih telefonov in Huawei je na tem področju gotovo med vodilnimi. Posamični modeli imajo različne foto zmogljivosti, zato je zelo smiselno prečesati vse tehnične specifikacije v poglavju kamere in slike. Osnovni model P50 Pro se v tem smislu izkaže za bolj naklonjenega kvalitetni mobilni fotografski izkušnji, pri čemer je treba upoštevati, da ima preklopni model Pocket nekoliko drugačno ciljno publiko. Nagovarja predvsem navdušence nad posebneži in vse tiste, ki se z nostalgijo ozirajo na čase preklopnih mobilnikov in izjemno kompaktnost telefonov. Pocket gre v vsak žep in ta majhnost je njegovo osnovno poslanstvo.
Selfi posnetke je mogoče izdelati s standardno sprednjo kamero, ko je telefon odprt (slika levo), ali pa z zadnjo kamero, ko je telefon zaprt (slika desno). Da bi torej uporabljali kamero, ni treba odpreti telefona – kakovostne posnetke lahko izdelamo s pomočjo majhnega okroglega zaslona na ohišju.
Sistem kamer: zadnja kamera podpira ločljivost slike do 7296 x 5472 slikovnih pik, sprednja pa do 3840 x 2160 slikovnih pik. Prednja, širokokotna selfie kamera z 10,7 M in zaslonko F2.2 je pravzaprav drugotnega pomena v celem sestavu kamer, saj za kvalitetne selfie posnetke ne potrebujemo odprtega telefona, temveč je temu namenjena kamera na zadnji strani, ki deluje na zaprtem oz. zloženem telefonu. V ta namen ima Pocket pod kamerami še majhen, okrogel OLED-zaslon v velikosti 1,0”. Prednja in zadnja kamera podpirata 4K video v ločljivosti 3840 x 2160 slikovnih pik. Zadnjo kamero sestavljajo 3 enote, razporejene v zgornjem krogu nad okroglim ekrančkom; 40 MP True-Chroma glavna kamera z zaslonko F1.8, ultra-širokokotna 120° kamera 13 MP z zaslonko F2.2 ter dopolnilna 32 MP Ultra Spectrum kamera z zaslonko F1.8. V primerjavi s P50 Pro je sistem kamer okrnjen za črno-belo in telefoto kamero ter Leica leče. Standardni nabor načinov fotografiranja (med drugim nočni način, makro, portret, gibljiva slika, počasni način, panorama, črno-bela itd.) je obogaten z novostjo, fluorescenco. S tem načinom je mogoče fotografirati objekte, ki se svetijo v temi. Omenimo še zanimivo in nadvse uporabno podrobnost, da je možno fotografirati tudi z daljinskim proženjem preko Huaweijeve pametne ure Huawei Watch GT3 ali Huawei Watch Fit 2.
Telefon je na voljo v več različicah ohišja, vendar je dobavljivost odvisna od kontinentov in držav. Obstaja tudi Premium Edition, ki poleg zlatega ohišja ponuja 2-krat večji vgrajeni pomnilnik; v standardni izvedbi gre za 8 GB RAM in 256 GB ROM, ki ga premium podvaja na 512 GB. Pri tem je treba upoštevati, da ves notranji pomnilnik ni na voljo za fotografije, saj ga zaseda tudi programska oprema. Nadgraditi ga je mogoče s kartico Nano memory do 256 GB. Za razliko od P50 Pro pri modelu Pocket ni mogoče brezžično polnjenje, baterija pa ima za odtenek slabšo kapaciteto (4000 mAh proti 4360 mAh).
Selfi pri tem modelu ni stvar sprednje kamere – uporabimo lahko precej kvalitetnejšo kamero na zloženem ohišju ter okrogel zaslonček pod njo.
NAŠA OCENA
Z glavno kamero smo bili enako zadovoljni kot pri modelu P50 Pro: širokokotni učinek je enak, podrobnosti so odlične, barve ravno prav živahne. Ker nima telefoto kamere, model Pocket ni primeren za zum posnetke; zmore sicer do 5-kratni zum, vendar za lepe robove motivov na fotografiji priporočamo uporabno nekje do 2,5-kratnega. Sprednja kamera ima sicer impresiven široki kot, vendar se precej slabše obnese kot selfi kamera na ohišju zaprtega telefona, torej je bolj smiselno uporabljati selfi način z zaprtim telefonom; hitreje je, kakovost slike je odlična in konec koncev, to je ena izmed glavnih značilnosti telefona! Majhen zaslon na ohišju zna v prihodnosti še zrasti, saj je dejansko manjši kot zaslon pametne ure, zato tisti z debelejšimi stekli očal morda ne bodo preveč navdušeni nad pretirano uporabo zaprtega telefona. Nič hudega, v odprti verziji ponuja nadpovprečno velik zaslon z 1,07 milijarde barv, 120 Hz hitrostjo osveževanja in 2790 x 1188 slikovnih pik pri 442 ppi.
Odsotnost 5G za povprečnega uporabnika ni moteča, zagotovo pa je bolj moteče dejstvo, da P50 Pocket kot svojevrsten oblikovni in tehnološki posebnež v ceni presega model P50 Pro. Če želite majhen telefon z vsemi uporabnostmi konkretno velikih pametnih telefonov, najbrž ne boste v dilemi, kaj je pravo orodje za vas. Če pa je vaša prva skrb kvalitetna fotografija v vseh pogojih, se boste morda zaradi boljšega sistema kamer ustavili kar pri P50 Pro. Pri nakupu tehnične opreme vedno poudarjamo: razmislite, kaj je tisto, kar najbolj potrebujete in temu primerno izberite ustrezen model. Pocket je vsekakor odličen posebnež s številnimi odličnimi uporabnostmi in marsikdo se bo ob njem navdušeno ustavil ravno zaradi nostalgije po majhnih preklopnih telefonih.
Fotografiranje z osnovno kamero daje kakovostne rezultate, čeprav se pri tem modelu pod leče ni podpisala Leica. Še dobronameren nasvet: prstni odtisi na steklu kamere pustijo maščobo in umazanijo, ki jo je smiselno pred fotografiranjem obrisati, da ne bi prišlo do nezaželenih optičnih učinkov.
Cena; 1.300 € (poletje 2022)
Zastopstvo: https://consumer.huawei.com/si/
Piše: ANDREJA RAVNAK,
foto: AR, TAMARA RAVNAK, IGOR ROSINA
Članek je bil objavljen v reviji Digitalna Kamera št. 113, julij/avgust 2022.