.
.
NAHRANITE SVOJE MISLI
FESTIVAL LA GACILLY-BADEN PHOTO 2023
–
FASCINACIJA ORIENT
Ne prav daleč od naših domov, v prijetnem zdraviliškem mestecu, ki zaradi svoje bogate in lepo ohranjene dediščine domuje na seznamu UNESCO svetovne dediščine, se že šesto leto zapored odvija prav poseben fotografski dogodek. Združuje ustvarjalce in ljubitelje fotografije s celega sveta, obiskovalcem pa na dlan polaga izjemne fotografske razmisleke na okoljske in humanistične teme. Festival La Gacilly-Baden Photo smo vam dodobra približali že pretekla leta; ne le, da smo se vsakič tudi skupaj odpravili na voden ogled razstavljenih vsebin, preteklo leto smo zajeten del festivala pod okriljem festivalskega programa »kultura solidarnosti« pripeljali tudi v Celje. Kar nekaj poletnih in jesenskih mesecev so veliki natisi retrospektive Global Peace Photo Award krasili promenado ob reki Savinji in ponujali vizualno všečne razmisleke na temo »kaj je mir«. Odziv je bil izjemen in Celje se je lahko veselilo potrditve, da je eno večjih fotografskih mest v širšem geografskem smislu.
V Badnu pri Dunaju so se pravkar zaključili medijski dnevi; organizatorji vsako leto znova poskrbijo, da se glas fotografov sliši daleč, zares daleč – po celem svetu. Razstavljavci in novinarji imajo na tem povezovalnem dogodku izjemno priložnost, da navežejo stike in razpredejo nadaljnjo mrežo komunikacije in ustvarjalnosti. Pri Digitalni Kameri vam vsake toliko skozi skrbno pripravljen intervju predstavimo koga od njih, ki s svojimi projekti prispevajo kapljo po kapljo v morje spoznavanja globalne slike.
Tokratna osrednja tema so ustvarjalci iz Afganistana, Irana in Pakistana. »ORIENT!« je delovni naslov letošnjega festivala. Tematska srčika festivala se vsako leto priseli iz francoskega mesteca la Gacilly, kjer festivalske aktivnosti potekajo že od leta 2004, in tam se je pred leti tudi rodila ideja o povezovanju. Direktor festivala v Badnu, g. Lois Lammerhuber, jo je uspešno realiziral in v Badnu vsako leto znova nadgradil s številnimi dodatnimi fotografskimi vsebinami. Letos si lahko med 15. junijem in 15. oktobrom ogledate osrednje festivalske razstave fotografov z orienta, pod naslovom »Jutrišnji svet« je razstavljen niz fotografskih opusov na okoljske teme, zraven pa še nekaj odličnih serij avstrijskih fotografov, mednarodni šolski projekt in manjši izbor Cewe photo award.
Baden v teh mesecih dobesedno diha s fotografijo. Na sedmih kilometrih sprehajalne poti si obiskovalci lahko ogledajo okoli 1.500 fotografij velikih formatov. Postale so del pročelij stavb, rečnega nabrežja, podhodov in drugih mestnih kotičkov, posejane pa so tudi po čudovitem parku Doblhoffpark. Največja fotografija meri impresivnih 280 m2! Na medijskem dogodku smo imeli to izjemno priložnost, da smo si lahko celoten razstavni fond ogledali skupaj z avtorji fotografij in torej iz prve roke izvedeli najpomembnejše informacije in zanimivosti o serijah. Z navdušenjem smo prisluhnili razmišljanjem g. Lammerhuberja, ki fotografijo doživlja s prav posebno strastjo.
Največji natis meri kar 280m2 in sega čez nekaj etaž stavbe. Letos je razstavno mesto Kaiserhausgarten pripadlo avstrijskemu foto geniju, katerega dela so nastajala v letih med 1910 in 1936. Rudolf Koppitz nas je dobesedno začaral s svojimi brezčasnimi mojstrovinami. Direktor festivala Baden g. Lois Lammerhuber je ob njegovi razstavi razmišljal o estetiki, lepoti, o fotografiji, ki te preprosto objame.
»Fascinacija orient« se torej geografsko osredotoča na območje med gorovjem Zagros in porečjem reke Ind. Popelje nas med lepote narave, poduči o ranljivosti okolja in dokazuje žalostne zgodbe o uničenju habitatov. Dokumentiranje sprememb, ki jih je povzročil človek, nagovarja k razmisleku in nas opominja k oceni lastnega življenjskega sloga. Reakcija naše generacije bo odločala, ali bomo zanamcem pustili planet, ki bo še primeren za življenje. Direktor festivala poudarja, da razstava ponuja odličen vpogled v grožnjo t.i. ekocida, globalnega klimatskega kolapsa, ki pomeni umor planeta. Drug izjemno pomemben vidik razstave je humanistične narave; izziva predsodke in stereotipe. Predstavlja pozitivne in negativne vidike Evropejcem precej tuje socialne strukture orienta, ki jo ukalupljata religija in izrazit patriarhat. O življenju v Iranu smo ogromno izvedeli tudi iz samoreflektivnega filma umetnice Maryam Firuzi, ki se na festivalu predstavlja skozi več umetnostnih zvrsti – tekst, fotografijo in film.
Maryam Firuzi (na fotografiji v pogovoru z g. Loisom Lammerhuberjem) nam je skozi svoje delo in pogovore predstavila pot mlade umetnice, ki se poskuša prebijati skozi oklepe iranske družbe. Pravi, da je izgubila sebe, ko se je prilagajala družbenim stereotipom. Nemoč, krhkost in globoka depresija so prispevali k ustvarjalnemu momentu in nastala je filmska samoizpoved »The provisional death of bees«, ki ji je pomagala spremeniti miselni tok. Kot nam je zaupala, še vedno »vsak dan in od povsod omejevana« sedaj spoznava zgodbe drugih iranskih žensk in čaka na svobodo, ki ji bo omogočala neoviran umetniški izraz. »Ko združiš literaturo in fotografijo, se zgodi film«, razmišlja o prepletenosti svojih ustvarjalnih področij.
Orient s svojimi fotografskimi serijami v Badnu preizprašujejo Abbas, Gohar Dashti, Ebrahim Noroozi, Maryam Firuzi, Hashem Shakeri, Paul Almasy, Veronique de Viguerie, Fatimah Hossaini, Shah Marai, Wakil Kohsar in Sarah Caron. Odličen je tudi spremni program. Pustite se zapeljati nekaj razstavljenim delom, ki jih lahko v živo občudujete na velikoformatnih natisih na različnih lokacijah v mestu in parku:
(vir: Festival La Gacilly-Baden Photo)
- DE VIGUERIE Veronique
- FIRUZI Maryam
- GLADIEU Stephan
- KOHSAR Wakil
- SHAKERI Hashem
- MARTYNOVA Alisa
- DASHTI Gohar
- ABBAS
- Koppitz Rudolf – Schnurspringen Weissensee, 1928
- Stasny Horst
DOLGA NOČ FOTOGRAFIJE
»Vi ste fotografija!«
Tako nas je v festivalski dvorani Casino Baden nagovoril g. Lammerhuber ob uvodu v Dolgo noč fotografije, ki ima izrazito povezovalno in izobraževalno noto. »Velika družina ljudi, ki prihajajo s celega sveta in se združijo na enem mestu, da bi delili svojo strast do fotografije« smo z velikim zanimanjem spremljali pogovore med priznanimi novinarskimi imeni in fotografskimi ustvarjalci. Ženske ustvarjalke so poskušale odgovoriti na stereotipno vprašanje o tem, kako je biti ženska fotografinja v svetu, ki ga vrtijo konflikti. George Steinmetz nam je skozi izjemno serijo »Feed the planet« odprl oči, na kakšen način prehranjujemo osem milijard ljudi. Brent Stirton je dokazal, da se s fotografijo vendarle da narediti premike k boljši in pravičnejši družbi, Pablo Corral Vega pa se je dotaknil aktualne teme ustvarjanja s pomočjo umetne inteligence. Predsednik festivala La Gacilly, Auguste Coudray, je od župana mesta Baden prejel posebno Betovnovo plaketo v zahvalo za dolgoletno sodelovanje, spoznali pa smo tudi prejemnico nagrade Thomas-Jorda-Preis za literaturo, Irmie Vesselsky. Večer je bil praznovanje 184. rojstnega dne fotografije.
Sprehod po kar 7km dolgi sprehajalni poti skozi prijetno staro mestno jedro kopališkega mesteca Baden ter njegove zgledno urejene parke ponuja v ogled in razmislek kar 1.500 velikoformatnih fotografij. Zdi se, da so slike sestavni del mesta in Badna si ne predstavljamo več brez njih. Sprehod po razstaviščih z avtorji fotografij sva v nekaj utrinkov ujela Andreja in Igor.
Z DIGITALNO KAMERO NA OGLED FESTIVALA
Kot vsako leto bomo tudi tokrat organizirali skupinski ogled z vodenjem po razstavni poti v Badnu. Predvidena je ena izmed sobot v septembru, za nadaljnje sprotne informacije pa nas spremljajte na spletni strani. Dobrodošli, da v družbi podobno mislečih skozi izjemne vizualne vtise nahranite svoje misli in najdete kakšno dodatno iskrico inspiracije.
SORODNE VSEBINE
festival La Gacilly – Baden izjemno uspešno zaključuje sezono 2022 (oktober 2022)
utrinki s potepa – foto festival Baden (junij 2021)
s foto festivala v Badnu polni novih idej (avgust 2020)
intervju: Lois Lammerhuber (revija Digitalna Kamera št. 101, julij/avgust 2020) + galerija
zapis: Andreja Ravnak
foto: Andreja Ravnak, Igor Rosina