PREIZKUSILI SMO
Canon EOS R50
MAJHEN PO DIMENZIJAH, VELIK PO SPOSOBNOSTIH
UVODNE MISLI: PRI TOLIKŠNI IZBIRI NA TRŽIŠČU – KAJ IZBRATI
V moj nabiralnik pogosto prispe kakšna dilema v smislu »pomagaj, ne vem kakšen fotoaparat si naj kupim«. Odgovorim predvsem s kupom vprašanj, začenši s »kaj želiš fotografirati, kje oz. za kaj uporabljaš fotografije, koliko znanja imaš o fotoaparatih, kakšen je tvoj budžet.« Kar nekajkrat smo že pristali pri zadovoljnem nakupu boljšega pametnega telefona – marsikoga zanima nekaj vsestranskega, majhnega, poceni, vedno pri roki, slike največ gledajo na telefonu in jih nimajo namena obdelovati, imajo jih zase, za delitev s prijatelji in za spletna omrežja, ne marajo znanosti pri različnih nastavitvah na aparatih in ne bi menjavali objektivov. Potem je tu še druga skrajnost, ko se pogovarjamo o visokokakovostni opremi višjega ranga in dlakocepimo glede pikslov, milimetrov, ostrine, sledenja, hitrosti itd. Tehnologija je na naši strani, neprestano se dogajajo izboljšave in novosti, a zahtevni uporabniki moramo za zadovoljitev svojih potreb žal tudi precej globoko seči v žep. In kaj ostane tistim, ki želijo kaj več od telefona, pa ne morejo ali ne želijo posegati v višave?
Na področju fotografije je nedvomno prevzela primat tehnologija brezzrcalnih fotoaparatov in v teh nekaj letih smo dobili res širok nabor opreme (za razumevanje »hierarhije« v Canon družini brezzrcalne tehnologije si lahko preberete uvod v zapisu TUKAJ). Vsakdo bo našel kaj zase – od čistih začetnikov in manj zahtevnih uporabnikov, do visoko zahtevnih profesionalnih ustvarjalcev. Tako imenovani »vstopni modeli« so namenjeni vsem tistim, ki želijo od fotografije nekaj več in potrebujejo zmogljivo orodje po dostopni ceni. In tu stopi na piedestal novi Canonov malček, Canon EOS R50. Na trg je prišel istočasno kot težko pričakovani vstopni model za napredne uporabnike, Canon EOS R8 in tudi k Digitalni Kameri sta prišla na preizkušnjo kar v paketu. Ker sem vajena opreme v rangu 5D in 6D, sem bila prepričana, da se bom veliko bolje razumela z večjim in polnoformatnim R8, potem pa sem presenečeno ugotovila, da sem imela precej več v roki manjšega R50, ki je osnovan na APS-C senzorju! Preprosto simpatičen mi je bil, enostaven za uporabo, lepo odziven in nudil mi je vse, kar sem potrebovala za sprotno lovljenje trenutkov na fotopotepu po romantični poletni Toskani.
OSNOVNE TEHNIČNE ZNAČILNOSTI CANON EOS R50
Čeprav precej majhen, v ohišju skriva kar nekaj tehničnih zanimivosti, ki ga postavljajo na seznam dobre foto opreme. Srčika je 24 MP APS-C CMOS tipalo, dimenzije pribl. 22,3 x 14,9 mm. Vgrajen je nizkoprepustni filter, razmerje prikaza je 3:2. Aparat poganja slikovni procesor DIGIC X. Nastavek za objektiv je RF z izvorno podporo za RF in RF-S objektive, z adapterjem pa je možno uporabljati tudi EF in EF-S objektive. Pozor, objektivi M serije z RF nastavkom niso združljivi!
0,39-palčno barvno OLED elektronsko iskalo z 2,36 milijona slikovnih pik (1024 x 768) z ostro in natančno sliko ter številnimi prikazi informacij poskrbi za pravšnji vpogled v fotografiranje, aparat pa seveda lahko upravljate tudi v celoti le preko LCD zaslona. Približno 7,5 cm (2,95-palčni) barvni zaslon TFT LCD z 1,62 milijona slikovnih pik ima okvirno 100% pokritost slike, omogoča popolno upravljanje aparata in ima 5 različnih možnosti prikaza.
Samodejno ostrenje CMOS II z dvojnimi slikovnimi pikami ponuja številne nastavitve; EV od -4 do 20, en posnetek/servo/samodejni preklop, 651 razpoložljivih območij samodejnega ostrenja ob samodejni izbiri ter številne ročne izbire. Odlično je izpopolnjeno samodejno ostrenje s sledenjem, saj je možno izbirati med sledenjem ljudem (oči/obraz/glava/telo), živalim (psi, mačke in ptice) in vozilom (dirkalni avtomobil ali motorno kolo).
Aparat ima vgrajeno bliskavico z dosegom 6 metrov, podpira odpravljanje učinka rdečih oči, možno jo je nastaviti kot samodejno bliskavico E-TTL II ali ročno. Ne podpira fotografiranja z bliskavico pri elektronskem zaklopu, ponuja pa 1/250 sekunde za elektronski prvi zastor. Na aparat je preko 21-pinskega nastavka možno pritrditi zunanje E-TTL II bliskavice EX / EL Speedlite, ima brezžično podporo za več bliskavic.
Izbirati je mogoče med 8-bitno obliko zapisa JPEG, 10-bitno obliko HEIF ali 14-bitno obliko RAW in C-RAW. Možno je zajeti vse tri načine zapisa hkrati. Podpira 4K UHD in številne ostale video zapise v obliki MP4. Za ogled vseh specifikacij obiščite spletno stran proizvajalca.
Jutranja scena pri znameniti foto točki. Objektiv Canon RF50mm F1.8 STM. Pri ISO100 je ostrina takšna, kot mora biti. Zaprta zaslonka pri F14 poskrbi za lep izris “zvezdic” pri lučeh.
PRIMERJAVA S CANON EOS R8
Canon EOS R50 in R8 sta na trg prispela istočasno. Gre za dva vstopna modela – R50 je namenjen začetnikom in manj zahtevnim uporabnikom, zgrajen je okoli manjšega APS-C senzorja; R8 pa je namenjen naprednejšim uporabnikom, ki se že spogledujejo z najboljšimi modeli polnega formata v seriji EOS R, vendar še niso čisto tam.
Oba modela imata kar nekaj skupnega. Imata enak RF bajonet za objektive. Največja možna ločljivost je 24 MP. LCD zaslon na dotik je polno gibljiv in primeren tudi za fotografiranje ali snemanje samega sebe, ločljivosti 1,32 milijona slikovnih pik. Za hitro povezljivost sta na voljo Wireless in Buetooth, za visoko kakovost posnetega zvoka imata priključek za mikrofon. Na oba je možno namestiti zunanjo bliskavico in ju upravljati preko pametnega telefona. Podpirata hitre spominske kartice tipa UHS-I in UHS-II. Ponujata neomejen čas snemanja videa, digitalno video stabilizacijo, snemanje v načinu »time lapse«. Omogočata RAW format, številne načine samodejnega ostrenja in sledenja, fokus in AE bracketing, anti flicker način in še številne druge nastavitve.
Večji R8 je sicer tehnično bolj dovršen kar se tiče slike in videa, s hitrejšim elektronskim zaklopom in večjo hitrostjo neprekinjenega zaporednega fotografiranja, večjim številom točk ostrenja, ima več kot 200% boljše možnosti ISO izkoristka, je vremensko zatesnjen in za boljši nadzor videa ima tudi priključek za slušalke. Logično je, da tehnične specifikacije rastejo, ko se pomikamo po hierarhiji modelov navzgor. Tudi manjši R50 ima nekaj zanimivih prednosti: predvsem je bolj kompakten in 86g lažji, ima daljšo življenjsko dobo baterije, na razpolago je vgrajena bliskavica za pomoč pri slabi svetlobi in zanimivo, omogoča npr. opcijo »focus stacking« za doseganje več globinske ostrine.
Aparat je majhen in lahek, enostaven za upravljanje in odličen za lovljenje trenutkov na fotopotepu. Z izbiro prepoznavanja obraza je tudi ostrina portretov vedno na mestu.
NAŠA UPORABNIŠKA IZKUŠNJA
Canon EOS R50 je šel z nami na fotopotep po romantični poletni Toskani. Kar izgubil se je v veliki foto torbi, ki jo ponavadi nosim s sabo. Tu in tam sem si privoščila luksuz in sem vso opremo pustila v avtu, z mano pa je šel naokoli le Canon EOS R50. Tako prikupno je majhen, da sploh ne veš, da ti visi okoli vratu. Precej lepša svoboda gibanja, kot pa s polno torbo težke opreme…
Aparat lahko vzamete v kombinaciji s še dvema objektivoma, RF-S 18-45mm F4,5-6,3 IS STM in RF-S 55-210mm F5-7,1 IS STM. Na ta način imate pokrito vse od širokega kota pri 18mm do teleobjektiva pri 210mm. Upoštevati je potrebno ekvivalent goriščni razdalji polnih 35mm, kar v praksi pri krajšem objektivu prinese 29 – 72mm, pri daljšem objektivu pa 88 – 336mm. Oba objektiva sta izjemno majhna in lahka, oba skupaj imata 400g, aparat pa je težek 328g. Zanimiv podatek je, da je aparat na razpolago v dveh barvnih različicah, pri čemer je po specifikacijah bela za 1g težja od črne. V vsakem primeru govorimo o res kompaktni, lahki, majhni opremi, ki jo je mogoče nositi v vsaki torbici ali kar tako okoli vratu. Zlahka gre povsod zraven na teren, tudi na trekkinge, pohode, gorska pohajanja, daljša popotovanja – kjerkoli že potrebujete čim manjšo težo in velikost opreme. Seveda ne pozabite še na kakšno rezervno baterijo, to je nujni sestavni del opreme, ne glede na to, kateri aparat imate.
V Canon torbi smo prejeli tudi objektiv Canon RF50mm F1.8 STM. Z zaslonko F1.8 je hudo mamljiv in tudi klasičnih 50mm se zdi povsem vsestransko uporabnih – za portretiranje ali za širši zajem ambienta. Nisem se mu mogla upreti. EOS R50 in RF50mm sta bila vrhunska kombinacija, ki sem jo imela v roki precej več časa, kot sem pričakovala. Majhen R50 je šel z mano na vsako od foto lokacij, saj pravzaprav niti nisem vedela, da ga imam obešenega okoli vratu, če sem medtem fotografirala z mojo standardno, precej večjo opremo.
Kadriranje zna biti zahtevna naloga. Vedno je ogromno načinov, kako v okvir zajeti nek motiv. Poigravanje z ospredjem in ozadjem je en način, pri tem pa je pomembna tudi globinska ostrina.
Rokovanje z aparatom je silno enostavno, veliko več kot iskalo sem uporabljala kar fotografiranje preko LCD zaslona. Odlično je gibljiv, na njem so praktično vse sprotne nastavitve in zelo na hitro se da spreminjati različne načine fotografiranja in sproti prilagajati nastavitve. Vsi gumbi so takoj pri roki, upravljanje je intuitivno, aparat lepo leži v roki. Odkar pri sistemu brezzrcalnih aparatov bistveno več uporabljam fotografiranje preko LCD zaslona, sem nekoliko opustila vse tiste zanimive foto-joga položaje, ki jih fotografi radi prakticiramo, ko iščemo zanimive kote oz. perspektive fotografiranja. Čemu bi ležala na tleh, če je lahko na tleh le fotoaparat, jaz pa ga upravljam preko zaslona in s tem dobim odlično žabjo perspektivo!
Prijetno me je presenetilo natančno samodejno ostrenje, tudi odlično prepoznavanje subjekta. Precej lažje je fotografirati premikajoče se motive, če zna aparat sam prepoznati motiv in mu slediti z ostrino. Kakšna prijetna olajšanja prinaša sodobna tehnologija! In seveda bistveno manj neostrih in neuporabnih fotografij.
Cena aparata je uporabniku prijazna, v kratkem skupaj z zgoraj omenjenima dvema objektivoma ne bi več smela preseči magičnih 1.000 eur. Gre za najcenejšo verzijo Canon aparata z RF nastavkom, zato je to hkrati tudi dobra naložba za začetnike, ki bodo sčasoma morda želeli preiti na katerega od višjih modelov, objektive pa jim ne bo potrebno zamenjati.
Raznolikost motivike v pokrajini. Od detajla travne bilke do širokega zajema krajine, od”dolgočasne” svetlobe sredi dneva do dolgih senc ob sončnem zahodu. Vse fotografije so bile posnete s 50mm objektivom, ki je kljub fiksni goriščnici izjemno vsestranski, ponuja pa tudi čudovito mehkobo in svetlobne sposobnosti pri najbolj odprti zaslonki F1.8.
Več informacij o fotoaparatu najdete na spletni strani Canon Slovenija.
pripravila AndreJa Ravnak